İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İdris ŞEKERCİ

Bizi değerli kılan nedir?

Hepimiz durduğumuz yere ve baktığımız işe göre bir bütünün anlamlı parçasıyız.İster siyaset arenasında bir politikacı,ister devlet mekanizması içerisinde bir bürokrat isterse de bir STK/Sendika içerisinde bir yönetici olalım bu gerçek değişmez.
Ben varsam her şey yerli yerinde ve tastamam olur diyerek varlığını anlamlı kılan, en aşağıdan en yukarıya hiyerarşik sistemi ve örgütü değersiz, işe yaramaz kabul etmek başlı başına bir sorun ve ne oldum delisi olmaktır. Nihayetinde bir birimin başında isen yarın görevin bittiğinde/bitirildigininde de hayat devam edecek, bıraktığın iş yürüyecektir.
 
Vakti zamanında  meşhur bir siyasetçinin hikayesini duymuştum. Bir siyasi parti, nitelikli bir ismi,bir şehre belediye başkanı olarak aday göstermek ister.Aday şehre getirilir. Tanışma vesair işlerden sonra adayın şehri dolaşması ve halk ile diyalog kurması ve kendini tanıtması istenir. Akşam olduğu vakit kendisine sorulur:
"-Efendim, sizi kaç kişi tanıdı, kaç kişiyle selamlaştınız. İnsanlara neler anlatabildiniz?" 
Beyefendinin cevabı pek iç açıcı değildir; zira  az sayıda insan tanımış,parmakla sayılacak sayıda kişiyle konuşabilmiştir.
 
Ertesi gün tekrar şehri dolaşması istendiğinde durum oldukça farklı olmuştur. Neredeyse yolda gördüğü herkes ona selam vermiş, şehre neler yapmak istediği sorulan önemli bir kişi olarak öne çıkmıştır. Gün batıp değerlendirme yapmak için toplanıldığında;
 Başkan:
-Bir önceki seferde kendiniz gezip dolaştınız. Görüşebildiğiniz, projelerinizi anlatabildiğiniz insan sayısı ortada.Ancak ikinci seferde bu sayının üçe dörde katlandığını gördünüz. Bu durum size unutmamanız gereken bir mesajdır.Bizi biz yapan bizim kalitemiz ya da niteliğimiz değil,bizi öne çıkaran teşkilatın, örgütün/devletingücüdür.
 
Biz ne zaman ki başarıyı kendimizden menkul bilirsek  ve etki alanımız dışında kalan bütünün diğer aksamını sırf bizim irademiz dışında teşekkül ettiği için değersiz ve öteki görürsek işte o vakit kaybederiz.

Diğer Makaleleri