İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İdris ŞEKERCİ

Ayasofya'nın sevincine ortak olamayanlar.

Ayasofya, bu toprakların asli sahibi, Çanakkale'de genç-yaşlı binlerce şehit veren, bedel ödeyerek bu coğrafyanın tapusunu elinde bulunduran, 86 yıllık hasretininin "Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın" sloganı ile bir kuşağın mücadele ettiği kavganın adıdır. İsmail Amca’nın (Bursa Çevreye Hizmet Derneği Başkanı İsmail Kandemir) "Ayasofya benim Kızıl elmamdır" diyerek yıllar süren hukuk mücadelesinin neticesinde Danıştay’ın verdiği kararla Akif’in İstiklal Marşı’nda dizelerine yansıyan “Değmesin mabedime namahrem eli” duası gerçekleşti. Nihayetinde, cumhuriyet ile yaşıt bir özlem sona erdi ve Ayasofya, manidar bir tarihte; 24 Temmuz  2020'de cuma namazı ile resmen açılmış olacak inşallah .

Ayasofya Üstat Necip Fazıl’ın ifadesiyle “..Ne taş, ne çizgi, ne renk, ne de madde senfonisi; sadece mana, yalnız mana..” dır.

Ayasofya herhangi bir cami değildir. Kılıç hakkı ile mülkiyeti müslümanlara ait, fethin sembolü bir mescittir. Bağımsızlığa giden yolda Ayasofya'yı asli kimliğine, tekrar camiye dönüştürmek tarihi bir karardır. Bu kararda emeği geçen her kişi ve kurum "gök kubbede hoş bir sadâ” bırakmış olarak kalacak ve tarihte yerini alacaktır. 

Ayasofya'nın açılışı, Konstantinopolis'in İstanbul olması kadar öneml; klişe tabirle, “Hira’nın çocuklarının Olimpos’un çocuklarına karşı” egemen bir ülke olduğunu ortaya koyan bir iradenin nişanesidir. İsmail Amca’nın şahsında tecessüm eden bu hikayenin neticesinde sineyi millet nazarında birer kahraman olan Danıştay 10. Daire üyelerinin verdiği kararın uygulanması için talimat vermek, Refah Partisi Sultanahmet Mitingi hitamında, "Ayasofya içinde toplanmak üzere, Allah’a emanet olunuz” diyerek ayrılan Merhum Erbakan’ın, hemen arkasında yerini alan Recep Tayyip Erdoğan’a nasip oldu.

Ayasofya, dün de bugün de tarihine ve inancına sadakatin turnusolu olmuştur. Kimisi, “Ayasofya’nın Gözyaşları” diyerek fetih mirası ve bu topraklarda varlık davamızın sembol ismini romanlaştırmış, bazıları ise -sahibinin sesi olarak- “Dinler arası diyalog” safsatası ile milleti yıllarca uyutan, kökü dışarda bir örgüt olduğu tescillenen FETÖ’nün bir kalemi sıfatıyla, “Kilise’ye dönüştürülmesi” teklifinde bulunmuştur pervasızca. Ayasofya bu yönüyle -Yedi Güzel Adam’dan biri, kavgasıyla Türkiye’nin medarı iftiharı sendikal mücadelenin mimarı- Akif İnan’ın; “..Dostla düşmanı birbirinden ayırmanın, safları belirlemenin bir ölçüsüdür. Ruhundan köleliği söküp atmanın aktüel ölçüsü, bugün Aysofya’dan yana olmakla beliriyor. Ayasofya, bir mimari realite değil, bir idrak mihengidir. Ayasofya, ruhumuza nakşolmuş bir davanın anahtarıdır. Onun kapısını açınca, fetih görünür..” tespiti ile bu ayrışma açıkça ortaya çıkmaktadır.

Ayasofya’nın tekrar cami olarak hizmet edecek olması, ideolojik ayrışmadan uzak, bu coğrafyaya ait olan herkesin/her kesimin ortak sevinci olmuştur. Müzeye dönüştürülmesinde mensubu olduğu parti CHP’nin mesuliyetine rağmen Sayın Muharrem İnce, “Ayasofya’nın tapusu bize aittir. Türkiye Cumhuriyeti’nindir. Yunanistan, Rusya, ABD Dışişleri Bakanlığı buna karar veremez. Biz ister cami, ister kilise yaparız bunun sorumlulupğu bize aittir. Biz karar veririz. Ülkemizi yönetenler buna karar vermişse buna uyarız.” diyerek takdiri hak eden bir tavır ortaya koymuştur.

Gönlümüz arzu ederdi ki, geçmişin yükünü üzerinden atan Sayın İnce gibi, 24 Kasım 1934 tarihinde Ayasofya’nın müzeye dönüştürülme sürecinde “Ayasofya müzeye çevrildiği takdirde İstanbul’un turistik değeri bir kat daha artacaktır. Ayasofya’da namaz kılanlar pek yakınındaki büyük küçük bir çok camide dini vazifelerini yapabileceklerdir” ifadesiyle Başvekilliğe (Başbakanlığa) teklifte bulunan Maarif Vekili Abidin Özmen’in Milli Eğitim'in tarihinde kara bir leke olan bu vebalin yükünü -bu süreçte ortaya koyacağı tavır ve açıklamalarla- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un üzerinden atacak bir irade ortaya koymasını dilerdik. 

Sayın Bakan, Ayasofya'nın cami olması kararından uzunca bir vakit sonra, "Tarihten emanet, ecdattan miras olan Ayasofya camiinin  ibadete açılmasının milletimize ve insanlığa kardeşlik, huzur ve esenlik getirmesini niyaz ederim" demiştir. Bu açıklama, Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümünde kurduğu cümlelere tevbe olabilecek içtenlik ve derinlikten uzaktır. Ayasofya’nın yeniden mabet olarak hizmet etmesine kapı aralayan Danıştay kararı sonrası sabaha kadar gözlerine uyku girmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kader birliği yapmış bu milletin beklentisini karşılayan, sadra şifa bir açıklama değildir.

Her ne kadar geciken adalet adalet olmasa da Milli Eğitim Bakanı'nın yaptığı açıklama zevahiri kurtarmıştır.

Diğer Makaleleri