İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İdris ŞEKERCİ

Barış ÇAKAN cinayeti ve içimizdeki ihanet şebekesi

Hani meşhur bir anektot vardır. Şehrin birinde müftünün keçisi çalınmıştır. Olay medyaya yansır. Vaka analizi yapıldığında  hakikat şudur: Müftü doğrudur. Keçi doğrudur. Keçinin çalınması da doğrudur. Lakin çıkan haber bu kadar doğruyu kullanan olayın seyrini, fail değiştirmek suretiyle üretilen yalan bir haberdir.
 
Zira haberin başlığı "Müftü keçi çaldı" şeklindedir.
 
Her önümüze gelen/servis edilen haberi olduğu gibi kabul etmek çoğu kere ciddi yol kazalarına sebep olmaktadır. Bazı haberlerin hiç bir ilke ve ahlaki değer dikkate alınmadan bilerek çarpıtıldığı bir ortamda paylaşılan haberlerin doğruluğunu araştırmak hepimizin ortak sorumluluğudur. 
 
Meseleyi sadece dünyalık boyutuyla değerlendirmemek "kul hakkı" gibi manevi bir mesuliyetin de olduğunu unutmamak gerekir. Ayet-i Kerime'de geçen uyarı ortadadır: "Ey iman edenler! Bilmeden birilerine zarar verip de sonra yaptığınıza pişman olmamanız için, yoldan çıkmışın biri size bir haber getirdiğinde doğruluğunu araştırın." (Hucurat-6)
 
En son hepimizi derinden sarsan Barış Çakan ile ilgili yapılan paylaşımları hatırlayalım. Gencecik yaşta hunharca katledilen Barış Çakan, bir kesim tarafından sosyal medyada üzerinden servis edildiği gibi; "Kürtçe şarkı dinlediği için" değil; Ezan okunurken yüksek sesle müzik dinleyenleri uyarması üzerine çıkan kavgada bıçaklanarak cinayete kurban gitmiştir.
 
Barış Çakan'ın katledilmesini ve yaşanan acı olayı  manipüle/provake edenler en az Barış Çakan'ın katilleri  kadar suçludur. Kamu vicdanının yara almaması için her iki tarafın da en ağır şekilde cezalandırılması, toplumsal huzuru sabote edenlere fırsat verilmemesi gerekmektedir.
 
Puslu hava peşinde koşan içimizdeki ihanet şebekesinin karanlık hesaplarını hep birlikte bozmalıyız. Kaderimiz olan bu coğrafyada birlikte yaşama iradesi gösteren herkes bu tür provokasyonlara karşı aklı selim davranmalıdır. Farklılıklarımızı bir kenara bırakarak, cinayetten rant devşirmeye çalışan ne idüğü belirsiz güruha karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz.  

Diğer Makaleleri