İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
Cemal BALIBEY

Sarıyer'de Ihlamur Esintisi

 
Haziranın son gecesi, Sarıyer sahilinde bir banka oturduğumda birden ıhlamur kokuları sağanağı içinde buldum kendimi. Havada latif bir esinti dolaşıyor, hemen önümde alabildiğine uzanan deniz hafiften kımıldıyor. Sakin suların üstünde tekneler ise sessizce sallanıyor.

Küçük dalgalar boğazın diğer sahiline ulaşmak istercesine neşeyle birbiriyle yarışıyor. Manzarayı temaşa ederken derin derin içime çekiyorum bahçe duvarlarını aşıp, sahile taşan enfes ıhlamur kokusunu. Gözlerim dakikalardır uzak bir noktaya takılıp kalıyor. Bana göz kırpan karşı sahilin ışıklarına dalarken hatıralar canlanıveriyor muhayyilemde...


Çayırbaşı'ndan Sarıyer'e sahilden öğrenci evimize gelişimizde otobüsün açık pencerelerinden içeri bir anda hoş bir koku dolardı. İlk anda mahiyetini anlayamadığım bu kesif rayihanın, hemen yanıbaşından geçtiğimiz Rus sefaretinin ıhlamur ağaçlarıyla dolu, küçük bir koruyu andıran bahçesinden geldiğini zamanla keşfetmiştim. Otuz beş yıl önce önünden her geçişimde tecrübe ettiğim bu nadide koku, maziye alıp götürdü beni. Arkadaşlarla Sarıyer sahilinde akşam yürümelerimiz, hatta gece koşularımız, ilk balık tutma denemelerimiz ve gece denize girmelerimiz; daha neler neler...

İstanbul'un birçok semtinde Haziran sıcaklarıyla kokusunu kaybeden ıhlamurlar, Sarıyer sahilinde gece yürüyüşü yapanlara hala baharın tazeliğini hatırlatmaya devam ediyor.

Eğer bugünlerde bir cami avlusu ya da mezarlık yakınından geçiyor ve güzel bir koku yüzünüzü okşuyorsa, bilin ki ıhlamurlar çiçek açmıştır. Artık bahar, yerini yaza bırakmanın hazırlığını yapmaya başlamıştır.
 
CEMAL BALIBEY    30/06/2017 

Diğer Makaleleri