İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
Cemal BALIBEY

Görüntüsü ve Kokusuyla Tezat Bir Çiçek

Bu harika çiçeği iki yıl önce Niksar'dan getirmiştim. Bakımını ben mi yapamadım yoksa onlar mı İstanbul'a alışamadı, sonuçta yaşamadı. Açmadan bir gün önce bir gelinin özenle katladığı bohça gibiydi. Açtıktan sonraki görüntüsü ise kötü kokusuna rağmen bir Anadolu kadınının kınalı parmaklarıyla işlediği zarif bir iğne oyası gibi muhteşemdi. Denizden henüz çıkmış canlı bir denizyıldızıydı adeta..
 
Çiçek açıp hoş nakışlarıyla etrafa gülücükler atması için diktiğim saksı, bir müddet sonra onun mezarı olmuştu. Belki sıradan sayılabilecek bu kaktüs, muazzam çiçeğiyle yayınevi ziyaretçilerinin de ilgi odağı olmuştu. Onun hayata tutunamayıp zayi olmasına üzülmüştüm.
 
Yaklaşık 7-8 gün gibi kısa bir ömrü oluyor çiçeğin. Yeşil gövdesi, tepeden horoz ibiği şeklinde gelişiyor ve güneşte kızarıp rengi mora çalıyor. Gelişim ve çiçeklenme zamanı ilkbahar ortasından sonbahar ortasına kadar sürüyor. Tek kusuru olan kötü kokusu, harikulade görüntüsünü gölgelemeye yine de yetmiyor.Halamın tekrar balkonunda benim için çoğalttığı aynı çiçeği İstanbul'a misafir olarak getirdim. Bu defa İstanbullu olması için itina ile bakıyorum. Bir sabah yayınevine geldiğimde kaktüsün çiçek açtığını gördüm. Yaşayacağına dair içimde bir ümit yeşerdi. Bir önceki akşam telefonda çiçeğin ne durumda olduğunu soran halama henüz açmadığını söylemiştim. İlk müjdeyi ona verdim.
 
Eğer bu ilginç çiçeğimizle tanışmak isterseniz zaman zaman yayınevine uğrayın. Ara ara açıp bir müddet sonra tekrar bir bohça gibi kapanıp kuruyan bu çiçeğin ömrü çok kısa olsa da kısmetiniz varsa onunla karşılaşabilirsiniz. Yayınevinde siz görücülerini bekliyor.
 
CEMAL BALIBEY  11/09/2017
 


 

Diğer Makaleleri