İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
Cemal BALIBEY

Ihlamur kokulu zaman

 
İstanbul'da birçok ağacın, özellikle erguvan, akasya, iğde, ıhlamur ve manolyanın çiçeklenme zamanlarını takip ediyorum. Günlük koşuşturmaca arasında bazen insan, yanından geçtiği halde bu çiçeklerin muhteşem görüntüsünün ve yaydıkları taze bahar kokusunun farkında bile olmayabiliyor. Aslında baharın, tabiatın fark edilmesi hayatın kendisi değil mi? Bazı arkadaşlar birkaç yıldır ağaçların çiçeklenme vaktini haber verdiğim için son derece memnun olduklarını bildiriyorlar. Ağaç, yaprak deyince aklımıza sen geliyorsun diyen, ağacı ve tabiatı bize sevdiren, yeniden fark etmemizi sağlayan adam gibi birçok iltifat alıyorum. Bazı arkadaşların beni tabiata açılan pencereleri olarak görmelerinden çok da mutlu oluyorum. Ben de artık bunu bir görev telakki etmeye başladım sanki.
 
Geçen yıl İstanbul'da ıhlamurlar Haziran ayının başında çiçek açmıştı. Bundan ötürü aynı tarihlerde ağaçları ve çiçekleri yine takipteyim. Havaların geçen yıllara göre biraz serin gitmesi dolayısıyla  ıhlamurların çiçeklenme süreci bu yıl birkaç gün gecikti. Mayısın ortalarında iğdelerin çiçeklerini görünce ıhlamurların vakti yaklaştı dedim, gün saymaya başladım. Günler geçip de o latif kokuyu bir türlü alamayınca bu defa meraklanmaya başladım.
 
Nihayet bugün FSM İslami İlimler Fakültesinin önündeki Hava Şehitleri parkından geçerken baktım ki ıhlamurlar çiçek açmış. Benim de içimde çiçekler açtı o an.
 
Daha ilk günden, iki uyanık kafadar ellerinde poşetler, ağacın alt dallarından uzanabildikleri ıhlamurları topluyordu. Ağaca yaklaştığımda hoş rayihasını buram buram hissettim. Adamlar parktaki ağacı öyle sahiplenmişler ki, benden rahatsız oldukları yüzlerinden belli oluyordu. Onların bu halini görenler de, sanki ağacı bu iki kafadar dikmiş zannedecekti!
 
Onları daha çok rahatsız etmeden bir iki taze ıhlamur çiçeği koparıp, kokusunu bir müddet hissedebileceğim yaka cebime koyarak uzaklaştım.
 
Eğer bugünlerde bir cami avlusu ya da mezarlık yakınından geçiyorsanız ve güzel bir koku sizi kuşatıyorsa, bilin ki o ıhlamur çiçeğidir. Artık bahar, yerini yaza bırakmanın hazırlığını yapmaya başlamıştır.
 
9 Haziran 2020
Cemal Balıbey
 

Diğer Makaleleri