İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
Editör

Kudüs’ün Kurtuluşu Ümmetin Kurtuluşudur.

İşgalci siyonist israil devleti bir süredir Mescidi Aksa’yı abluka altında tutarak Filistinlilere karşı saldırgan tavırlarını devam ettiriyor. Geçtiğimiz haftalarda üç Filistinli genci Mescid-i Aksa avlusunda şehit eden işgal devleti yıllar sonra ilk defa Mescidi Aksa’da Cuma namazının kılınmasına engel oldu.
 
Güvenlik gerekçesini bahane eden işgalciler zorba uygulamalara başlayarak Mescidi Aksa girişine metal arama detektörleri yerleştirmiş ve Müslümanların Mescidi Aksaya girişini bir çile haline getirmişti.
 
Siyonist israil, yıllardır Mescidi Aksa üzerinde uyguladığı entrikalarla süreç içinde Mescid-i Aksa'yı tamamen kendi kontrolü altına alarak en nihayetinde Müslümanların Mescidi Aksa’ya girişini tamamen engellemeyi hedeflemektedir.
 
Mescidi Aksa ’ya karşı sürdürdüğü bu zorba tutumlarla Müslümanların nabzını yoklayan işgalci Siyonistler Filistinlilerin onurlu direnişi ve İslam dünyasından yükselen tepkilerin ardından metal arama detektörlerini kaldırmak zorunda kalarak şimdilik geri adım attılar.
 
Unutmamalıyız ki, Kudüs’ün Siyonistlerin esareti altında yaşaması Müslümanlar için büyük bir zillettir. Bu zilletten kurtulmak için Müslümanlar her şeyden önce kendi aralarındaki kısır çekişmeleri bir kenara bırakarak Kudüs’ün kurtuluşu için tek ses, tek yürek olup birbirleriyle kenetlenmelidir.
 
Mescid-i Aksa ve Kudüs sadece Filistinlilerin meselesi değildir. Peygamber Efendimizin (s.a.v) İsra ve Miraç mucizelerine şahitlik eden, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü yeryüzündeki tüm Müslümanların ortak sorumluluğudur.
 
Mekke’siz, Medine’siz bir İslam olmaz ise Kudüs olmadan da İslam olmaz. Kudüs yıllardır kendini Siyonist zulmünden kurtaracak yeni Selahattinler beklemektedir.
 
Kâbe ve Mescidi Aksa ikiz kardeştir. Nasıl ki Mekke işgal edildiğinde tüm ümmet ayaklanmalı ve Mekke’yi işgalden kurtarmalıysa Kudüs için de aynı bilinçle hareket edilmelidir.
 
Ümmetin kaderi Mescidi Aksa'nın kaderiyle eş anlamlı hale gelmiştir. Mescidi Aksa'nın ve Kudüs’ün esaretten kurtuluşu İslam ümmetinin özgürleşmesi anlamına gelecektir. Bu yüzden sorumluluğumuz çok büyüktür. Bu büyük sorumluluğa yakışır bir mücadele azmi ve adanmışlığı göstermek boynumuzun borcudur.
 
İçinde bulunduğumuz tüm zulümlere karşı durmak ve onurlu bir şekilde direnmek Kudüs ve Mescidi Aksa’nın uğradığı zulme karşı durma anlamı taşıyacaktır. Müslümanlar kazandıkları izzetle; ancak Siyonistlerin karşısında durabilirler.
 
Yine sorumluluk aldığımız bütün işlerde en iyisini başarmak zorundayız. En iyi doktor, en iyi mühendis, en iyi öğretmen, en iyi imam, en iyi yazar, en iyi belediye görevlisi biz olmak zorundayız. Her ne meslek icra ediyorsak yaptığımız işin hakkını vermeliyiz.
 
Filistin’in kurtuluşu için yeryüzü istikbarından daha çok çalışıp, daha çok değer üretip, daha güçlü olmamız gerekiyor. Miskinlik içinde salt manada slogan atanlardan olmak Kudüs ve Mescidi Aksa davasına büyük bir katkı sağlamayacaktır.
 
Peygamber Efendimiz (s.a.v) Kudüs’ü yalnız bırakmamızı, onu ziyaret etmemizi söylüyor. Ziyaret etmeye güç yetiremezsek kandillerinde yanması için zeytinyağı göndermemizi öğütlüyor. Burada Kudüs’ü ziyaret etmek onu boynu bükük bırakmamaktır. Ona zeytinyağı göndermek, derdiyle dertlenip onun kurtuluşu için maddi ve manevi fedakârlıkta bulunmaktır.
 
Filistin davası bizim kendi öz davamızdır. Kudüs'ün kurtuluşu sadece Filistin halklarının kurtuluşu değildir. 
Kudüs’ün kurtuluşu aynı zamanda Mekke, Medine'nin kurtuluşudur. İslam ümmeti Kudüs’ün kurtuluşuyla yeniden vahdeti yakalayacaktır. Kudüs’ün kurtuluşu İslam ümmetinin kurtuluşudur. İslam ümmetinin kurtuluşu tüm insanlığın kurtuluşudur.
 
İşgalci israil, ümmetin yüreğine saplanmış bir hançerdir. Bu hançer sökülüp atılmadan İslam ümmetinin rahata kavuşması mümkün değildir. Fakat ne hazindir ki bugün İslam ümmeti birbiriyle kavgalı haldedir. Bizler birbirimizle uğraştıkça enerji kaybediyoruz. Bu yüzden Kudüs ve Mescidi Aksa yavaş yavaş elimizden kayıp gitmektedir.
 
Bugün Müslümanlar sayı olarak çok kalabalıktır; ancak kalabalık oluşları düşmanlarının gözünde bir değer ifade etmemektedir. Bizler mezhebi, etnik, ırki farklılıklardan düşmanlık ürettikçe ümmet olarak zulüm altında kalmaya devam edeceğiz.

Kudüs, tüm nebilerin namaz kıldığı yerdir. Kudüs, hak ve batıl arasındaki savaşın en hakiki alanıdır. Bugün ümmetin en önemli sorunu Kudüs sorunudur. Ümmetin Kudüs’ü unutması İsrail’in işini kolaylaştırır. Unutmamalıdır ki 1967 den beri işgal devam etmektedir. Ve yine unutmamalıdır ki Kudüs bize emanettir. Kudüs’e yardım edene Allah yardım eder. Kudüs’ü yardımsız bırakanı Allah’ta yardımsız bırakır.
 
Bugün kadın-erkek, genç-yaşlı bütün Müslümanlar Kudüs’ün özgürlüğünü kendisi için en önemli hedef olarak kabul etmeli ve bu uğurda çaba göstermelidir. Yeni yetişen nesillere Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir ideal olarak aşılanmalıdır. Müslümanlar bu kutsal amaca ulaşmak için var güçleriyle çalışmalı kısa ve uzun vadeli hedefler ortaya koymalıdır.
 
Şu an Siyonist işgali altında bulunan Filistin toprakları gün gelecek yeniden özgürlüğüne kavuşacak ve Siyonist işgalciler Filistin topraklarından tamamen def edilecektir. 

Milletimiz 15 Temmuz gecesi ülkesini işgal etmek isteyen Batılı emperyalist güçlerin satılmış hainlerine karşı nasıl destansı bir direniş göstererek ümmetin son kalesi Türkiye’yi kurtarmışsa aynı ruh ile Kudüs’ün kurtuluşuna da vesile olacaktır.
 
Ey! Siyonistler bekleyin bizi. Bir gün ansızın geleceğiz. Bir gün işgal ettiğiniz tüm topraklardan atılacaksınız. Nasıl ki 15 Temmuz'da kanımızla, canımızla Türkiye’yi geri aldıysak Kudüs’ü ve Mescidi Aksa’yı da elinizden geri alacağız.
 

Kudüs’ün ve Mescidi Aksanın kurtuluşu hepimizin başlıca hedefidir. Biz sadece Kudüs’ün değil, Mescidi Aksa'nın değil, tüm İslam Dünyasının kurtuluşu için uzun soluklu bir mücadeleye inandık.

Etrafı bereketli kılınan kutsal topraklarımızdan tüm Siyonistlerin sökülüp atılması bir milat olacak, yeryüzünde İslamın adalet ve özgürlük sancağı yeniden göklerde dalgalanacaktır.
 
Selam olsun Mekke’ye!
Selam olsun Medine’ye!
Selam olsun Kudüs’e!
Selam olsun tüm yeryüzüne! 

Diğer Makaleleri