İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
Editör

28 Şubat Masal Değil

28 Şubat süreci bugün bazılarına masal gibi geliyor. Günümüzde başörtülü olarak üniversiteye gitmek, öğretmenlik yapmak, devlet memuru olmak çok normal bir şeymiş gibi gözüküyor. Oysa bu ülkede bırakın başörtülü memurluk yapmayı çocuk yaştaki ortaokul öğrencilerinin başörtülü okula girmelerine bile izin verilmiyordu.

Özel alan ve kamusal alan tanımı yapan zalimler devlet dairelerine ve hastanelere gelen başörtülülere cüzzamlı muamelesi yapıyordu. “Öz yurdunda garipsin öz vatanında parya” mısralarında tarifini bulan sürecin failleri hala aramızda ve şimdilerde utanmadan ülkenin diktatörlükle yönetildiğini iddia ediyorlar.

28 Şubat karanlığının en koyu günlerinde zulme karşı Hak'kı haykıran bir avuç topluluğun içinde hep resmini gördüğünüz Tarih Öğretmeni Zekiye YAĞMURCU geçtiğimiz gün vefat etti. Kanser tedavisi gören Zekiye öğretmen iki çocuk annesiydi.

Zalimlerin tüm engellemelerine rağmen bin bir güçlükle Tarih Öğretmeni olarak mezun olan Zekiye YAĞMURCU derslere başörtülü girdiği gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen kadrosundan ihraç edilmişti.

Zekiye YAĞMURCU, ihraç edilmesinden sonra bir kenara çekilmedi, nerede bir zulüm varsa kardeşlerine destek vermek için kampüs kampüs, meydan meydan dolaştı. Zaman zaman içimizdeki suizan sahibi gafillerin psikolojik şiddetine de göğüs geren Zekiye öğretmen mevziyi hiç terk etmedi.

Ufak tefek bedeninde koca bir yüreği sığdıran Zekiye YAĞMURCU’yu robokoblar, polis köpekleri ve panzerler korkutamadı. 
Yaka paça defalarca gözaltına alınmasına rağmen birçok erkek müsveddesinin kuyruğunu kıstırıp sıvıştığı bir dönemde hep mücadelenin ön safında yer aldı. 
 
Günümüzde 40 yaşını aşmış binlerce başörtülü ablamızın zihninde hala 90’lı yılların acı izleri duruyor. 28 Şubat sürecinde başörtüsünü açmadığı için okulu bırakan, mesleğinden ihraç edilen mağdurların hakları kısmen iade edilse de ne yazık ki tam olarak mağduriyetleri giderilmiş değil.

Zekiye YAĞMURCU ablamızın vefatı o meşum günlerin film şeridi gibi gözümüzün önünden geçmesine neden oldu. Kendisine Allah'tan rahmet dilerken 28 Şubat sürecinde gösterdiği mücadele azminin ve fedakarlığın ahirette cennet azığı olmasını niyaz ediyoruz.

 

Diğer Makaleleri