İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
Editör

Her Dem Yeniden...

10 yıl önce restore edilerek İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin kullanımına tahsis edilen Bahariye Mevlevihanesinde 2019 – 2020 faaliyet dönemi başlıyor.

Kadim kültürümüzün müstesna mekânlarından biri olan Bahariye Mevlevihanesi'nde faaliyetlerini sürdüren İnsan ve Medeniyet Hareketi kendi medeniyet değerlerimizin ihyası için çıkmış olduğu uzun soluklu yürüyüşünü sürdürüyor. Kur’an-ı Kerim’in insanlığı kurtuluşa erdiren mesajını peygamber efendimizin (s.a.v) sahih sünnetiyle anlama ve yaşama gayreti yapılan her faaliyetin ana fikrini oluşturuyor.
 
Geleceğin dünyasının inşa edilmesinde bizim medeniyet değerlerimizin başrolde olmasını istiyorsak ahlaki, siyasi, ekonomik, stratejik ve düşünsel anlamda bir tasavvur ortaya koyup bu tasavvurun neşet etmesi için gayret etmemiz gerekiyor. Bu bilinci kuşanan İnsan ve Medeniyet Hareketi, İstanbul ve Anadolu'daki bağlı kurumları ile yoğun bir faaliyet programı icra ediyor.
 
Bahariye Mevlevihane’sindeki genel merkezde bulunan vakıf ve dernekler kendi medeniyet değerlerimize ait nitelikli ürünler sunmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Sanat atölyelerinde klasik İslam sanatları yeniden ihya ediliyor. Hüsn-ü Hat, Tezhip, Minyatür, Katı' atölyelerinde usta sanatçılar her gün yeni eserlere imza atıyorlar.  
 
Kış döneminde yapılan Kur’an İkliminde Müzakereler programında Kur’an-ı Kerim ayetleri üç farklı tefsir hocası tarafından müzakereye dayanan bir üslupla tefsir ediliyor. Kur’an İkliminde Müzakereler programı her Pazar sabahı saat 08.30’den itibaren www.medeniyettv.com adresinden de canlı olarak izlenebiliyor. Aynı zamanda tefsir derslerinin videoları www.imh.org.tr adresinde yayınlanıyor.  
 
Bahariye Mevlevihanesi’nde faaliyetlerini sürdüren İMH’ye bağlı kurumlardan biri olan İnsan Vakfı, gerçekleştirmiş olduğu sosyal ve kültürel çalışmalarla yurt içinde ve yurt dışında insanımızın her türlü ihtiyacını karşılamaya dönük projeler üretiyor. İnsan Vakfı Eğitim Merkezi (İVEM) tarafından teşekkül edilen Eğitim Kürsülerinde İslami ilimlerden sosyal bilimlere, dil bilimlerinden eğitim bilimlerine kadar nitelikli insan yetiştirmek için eğitim faaliyetleri düzenleniyor. Yine İVEM bünyesinde çalışmalarını sürdüren Toplumsal Değişim Enstitüsü (TDS) uzman akademisyenlerle yeni projeler üretiyor. 
 
İnsan ve Medeniyet Hareketi, ülkemizin yetiştirdiği birikimli insanlardan istifade etmek için Prof. Dr. Raşit KÜÇÜK ve Prof. Dr. Mahmut KAYA hocalarımızla aylık olarak Kalb-i Selim ve Akl-ı Selim sohbetleri düzenliyor.
 
İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin gençlik çalışmaları Genç Hareket tarafından yürütülüyor. Üniversite ve Lise gençliğinin ahlaki ve zihni gelişimi için nitelikli faaliyetler düzenleyen Genç Hareket, öğrenci evleri, yurtlar ve bağlı kurumlardaki gençlerle sürekli iletişim halinde abilik ve ablalık modeli ile gençleri kuşatıyor. Yaz ve kış kampları, ilim ve hayat dersleri, kitap okuma programları Genç Hareket’in başlıca faaliyet alanını oluşturuyor.

Bu dönem yeni bir solukla yayına başlayan MEDENİYET TV üretmiş olduğu nitelikli çalışmalarla göz dolduruyor. Medeniyet TV, yenilenen yüzüyle ses getirecek projelere imza atıyor. 

Genel Merkezimiz Bahariye Mevlevihanesinde geçtiğimiz yıl "Bir Hikayem Var" başlığıyla yeni bir program başladı. Üç farklı konuğun 15'er dakikalık konuşmalarını sunduğu Bir Hikayem Var programında ilham verici hikayesi olan herkes sahne alabilir. Anlattıkları hikayelerden ortaya çıkan bereketten dinleyicilerin de nasiplenmesi duasıyla bu yıl da İlham Veren Hikayeler dinlemeyi arzuluyoruz. 
 
İnsanlığın kurtuluşu İslam’a bağlı ise İnsan ve Medeniyet Hareketi bu kurtuluş mesajını insanlara ulaştırma görevini kendine ilke ediniyor. Davet bilinci tüm faaliyetlerin ana fikrini oluşturuyor. Bunun için ilim, kültür ve sanat başta olmak üzere her alanda İslam’ın insanlığa hayat veren nefesinin neşv-ü nema bulmasını sağlayacak faaliyetler ortaya koymak İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin başlıca gayesidir. İnsan ve Medeniyet Hareketine gönül vermiş kişiler ortaya koydukları faaliyetlerde dünya ve ahiret saadetine ulaşmayı murat ediyor.
 
Sizleri de bu kutlu yolculuğa katılmaya davet ediyoruz. 
 

Diğer Makaleleri