Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Kadın: Latif Cins

Filiz BALCI

18-05-2012

Kadını bir sorun olarak gören-görmeyen, en ciddi toplantılarda bu ”sorunu” inadına gündem yapan, inadına yapmayan, onu asli bağlamından koparıp tek başına büyüteç altına alan, hiçbir sorun yokmuş gibi görmezden gelen… velhasıl bütün hastalıklı bakışlara bir reçete. Aliya İzzetbegoviç’i okuyun.

Aydınlanma için bu şart. Müslüman kadın hakkında görüş belirtirken; hem doğu geleneğinin din üzerine oluşturduğu, dini aşan hareket kalıplarını kırarak hem de batı  dünyasının tüketen fıtrata aykırı şefkatsiz yaklaşımını  yerlere vurarak ilerleyen bir düşünce yapısı görüyoruz.

İlk olarak hayatındaki kadını yorumlayışı dikkatimi çekiyor.”Halida”, diyor eşi için “çok güzeldi ki benim için aynı şey söylenemezdi.”

Hemen dönüp kitabın arkasında daha önce gördüğüm resimlerini inceliyorum.Hem gençlik hem yaşlılık resimlerini.Annesi ya da teyzesi bu cümleyi duysaydı nasıl bir isyana kapılacaklarsa, aynı sahiplik duygusu ile doluyorum.

Ama eşine bunca değer veren, ona sevgisini bu nazik ifadelerle taçlandıran örnek bir Müslüman erkek profili ile karşı karşıya kaldığımı fark ederek , yorum yapmıyorum.Kadından “latif cins” olarak bahsediyor.”Yakın aile çevresinde çok kadın  olmasının onların sorunlarını daha net görebilmesini  sağladığını  söylüyor ve ekliyor;”Erkek olduğum için Tanrı’ya şükran borçluydum ve kadınlara yani yani insanlığın daha az şanslı olan kısmına karşı bir dayanışma borcum varmış gibi geliyordu”

Birbirlerini anlayan, destekleyen, seven hiçbir boşluk bırakmayan bir evlilik bağı.Yeni neslin böylesi güçlü evlilikler kurabilmesi bile bu sağlıklı düşünceyi oturtmaktan geçiyor, ne tuhaf. Kadını ve erkeği geçişsiz,  bağlantıları olmayan ayrı dünyalara hapseden doğu geleneği değil,arada hiçbir sınır, mahremiyet ve saygı bırakmayan batı geleneği de değil. Biz bir üçüncü yola talibiz.Ve bu yolun haritasını çıkarırken “İslam dünyasında rastladığımız her şeyin aynı zamanda İslami olduğunu daha doğrusu Kuran prensiplerine bağlı olduğunu düşünmekten daha büyük bir hata olamaz."

Kadın ve erkeğin eşitliği artık çok sıkıldığımız bir konu olsa da, yine yeni nesiller için doğru cevaplanması gereken bir sorundur. Aliya, bir benzetme yapıyor ve ”kalp mi, akciğer mi önemlidir  sorusu abestir” diyor.”Her biri kendi fonksiyonunda vazgeçilmezdir.” Hem evet hem hayır olarak verdiği cevabı beğenmeyenlere de “İslam kadını aşağılamış değil, siz anneyi aşağıladınız” diyor. Annelik modern dünyada sevilmeyen, moda olmayan bir kavram.Akıllı kadın ya doğurmaz, ya az doğurur. A.İzzetbegoviç, üç çocuk tavsiye ediyor (benzerliğe bakın). Artık anneliği yücelten, teşvik eden ne uygulama var diye  eğitim sistemimize ve sosyal hayatımıza baktığımızda tamamen batılı normların hakimiyetini görüyoruz. A. İzzetbegoviç’in önerdiği annelik başlıklı dersi talep etmek bile cesaret istiyor.

Kadının sosyal hayata katılmasını ısrarla isteyen  hatta bu düşünceyi  dayatan  batı dünyasının  kadını vasıfsız işlerde kullanmasının aile ve ekonomideki  olumsuz  tablolarını okuyor ve soruyor; annelik neden daha az değerli?  Gençlerin, özellikle genç kızların arasında yapılan anketlerde aile kavramının neredeyse hiç önem verilmeyen bir konumda yorumlanmasını tehlike olarak görüyor ve poligami suçlamalarına verdiği cevaplar şu ana fikri taşıyor;

Yeter artık, bırakın şu ikiyüzlülüğü!Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

 • Cemil Celepci
  22-01-2018

  "Kadını ve erkeği geçişsiz, bağlantıları olmayan ayrı dünyalara hapseden doğu geleneği değil, arada hiçbir sınır, mahremiyet ve saygı bırakmayan batı geleneği de değil. Biz bir üçüncü yola talibiz. Ve bu yolun haritasını çıkarırken “İslam dünyasında rastladığımız her şeyin aynı zamanda İslami olduğunu daha doğrusu Kur'an prensiplerine bağlı olduğunu düşünmekten daha büyük bir hata olamaz." - Aliya İzzetvegoviç Bunu iyi düşünüp Kur'an ve Sünnet ölçüsünde iyi analiz etmek gerek. Bu hususta zihinler berraklaştığında, kadın ve erkek algı ve ilişkilerine ilişkin hem doğu hem batı dünyasındaki ifrat ve tefritleri de bertaraf etme fırsatı doğmuş olacaktır. Aksi taktirde yüzyıllardır süregelen tartışmalar bir kısır döngü içinde sürüp gidecektir. Sağlıcakla kalın. Allah'a emanet olun. Selamun Aleyküm. Cemil Celepci www.facebook.com/cemilcelepci3 İstanbul

 • muslime
  04-09-2012

  islamdan, kurandan yoksun yaşantılarımızın ürettiği, nimetleri sorun haline getiren materyalist bakışlarımızın kısır döngülerle tartıştığı konu.. kadın.. A. İzzetbegoviç islam ile bakmış; sade ve dengeli..Bizde bakabilsek , bizde anlayabilsek..Allah razı olsun Filiz hanım.

 • Neslihan yürükçü
  16-08-2012

  Kadın konusundan o kadar bıktım ki, kadın erkek değilde insan konuşulsa birazda.Bütün haklarımdan vaz geçtim yeter ki susun.Birde tesettür, mümkünse lütfen.

 • erolabi
  05-06-2012

  Acaba diyorum kadınnı sadece "wahschi capitalizm" mi sömürüyor? Yok mudur başka sömüren? Bi düşünelim mi?

 • ALİ OSMAN KOCA
  30-05-2012

  Son yıllarda ayrım yapmadan her ülkeye "mal" diye pazarlanan kapitalizmin en vazgeçilmezleri arasındadır "kadın" değil "dişi"... Pazarlandıkça arz talep grafiğini bile şaşırtan derecede değiştiren bir "nesnedir" dişi... Yönün batıya dönen ve o kaynaktan beslenen her bireyin de ısrarla istediği, parayı da onun için kazandığı, malı da onun için harcadığı bir "meta" oldu dişi... Zihni islami olmayan, kalbi islami düşüncenin kıyısında dolaşmayan her insanın da içine düşeceği bir "kuyu" oldu dişi... Rabbim gözler aydınlıgı olacak eşler ve zürriyetler ihsan etsin bize. Biz talep edelim, gerçekten isteyelim de, değişmeyecek olan tek sistemin, İslam'ın en acılı öğretmenleri olacaktır "dişi"... değil, kadın!