Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Buz Adam Ötzi

Filiz BALCI

09-01-2013

Buz Adam Ötzi
Dikkatli veliler fark etmiştir. Epeydir ders kitapları olumlu anlamda çok değişti. Artık kitapları sadece öğrenciler değil, bütün ev halkı okuyor. Bazen İsmet Özel’den bir alıntı, bazen Abdurrahim Karakoç’tan bir şiir geleceğe dair ümitlerimizi arttırıyor.Artık belirlenmiş bazı isimler dışında da değerler olduğu anlaşılmış, ülkemizin bütün renkleri gençlerimizin önüne serilmiş, ne güzel.
 
Lise-1 Tarih kitabından bir gündem düştü evimize geçen akşam; Buz Adam Ötzi. Onun hakkında tesbit edilen bilgiler, insanın dünyadaki macerası ve garipliği ile ilgili bir yığın duygu yaşattı kalbimize. Kahramanımızla ilgili bulgular ve bize düşündürdükleri bir ev dersi gibiydi.
 
Ötzi, Bakır Çağında yaşamış, adını bulunduğu bölgeden almış.(Avusturalya-İtalya sınırındaki Ötzler Alpi)
Ötzi ölümü esnasında 30-45 yaşlarındaymış.(Buradan hareketle modern insanın gittikçe uzayan yaşını, Ötzi’nın kısacık hayatta ne zorluklar yaşamış olabileceğini -bütün vücudu yara berelerle doluydu- ve nihayet uzun ömrün bir nimet mi yoksa imtihan mı olduğunu tartıştık.)
 
Üzerinde kuru otlardan örülmüş bir pelerin, deri yelek ve ayakkabılardan oluşan kıyafetini gözümüzde canlandırmaya çalıştık. En çok su geçirmez ve karda yurumeye elverişli (muhtemelen palet gibi geniş) ayakkabısı ilgimizi çekti.Ayakkabının içine çorap işlevi görmesi için kuru otlar döşemişti. Bunu ben de akıl edebilirdim dedi çocuklardan biri. Belki de Ötzi zamanının en iyi ayakkabısını giyiyordu. Henüz hayvanların yünlerinden çorap yapmayı akıl edememişti insan.
 
Ötzi’nin sindirim sisteminde dağ keçisi ve kızıl geyik eti bulunmuş. Avcılık yapıyordu demek ki. Acaba avını  paylaşacağı bir ailesi var mıydı? Çocukları, annesi, eşi? Aile muaşereti nasıldı acaba? Babalar evin yiyeceğini temin ediyor olmalı, anneler zayıf bünyeleriyle böyle zor şartlarda dış dünyaya çok açılmıyor olmalıydılar.(mağra hanımı diye bir tabir icad ettik ev hanımının arkaik şekli)
 
Çocuklar böyle zor şartlarda daha da tehlike altında olabilirlerdi. Kimbilir onları korumak için ne önlemler alıyordu anne babalar.
 
Ve ölüm; Ötzi omzundan aldığı bir ok yarasıyla ömrünü tamamlamış. Bunu yırtılan yeleği ve diğer bulgulardan anlamış bilim adamları. İnsanın insanla bitmeyen kavgası, savaşlar, zalim ve mazlumları konuştuk bir müddet. Ötzi acaba iyilerin tarafında mıydı? Belki de bu kadar iyi kıyafetler ve savaş teçhizatına sahip olması kötülerin lideri olmasındandır. Bu düşünce kahramanımıza sevgimizi azaltsa da çocuklardan gelen bir diğer soru aldıkları bilincin güzel bir yansımasıydı; Acaba Ötzi hangi peygamberin çağdaşıydı? Çağrıya kulak vermiş miydi? Belki de Peygamberin safında savaşırken ölmüştü. İnşallah öyledir dedik ve yeniden itibar kazandı gözümüzde buz adam.
 
Kan kaybında zayıf düşen Ötzi, silahlarını düzgünce bir kayanın yanına dizmiş ve son nefesini vermiş.
Ötzi artık bizim için bir zamanlar yaşamış bir tanıdık.Bir fenomen. Tavsiye ediyoruz ders kitaplarına bir göz atın. Çok eğlenceli.

Kaynak: BUÜLKEGAZETESİ

 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Mustafa isk
    24-01-2016

    güzel bir yazi. fakat avusturya olmali orasi. nitekim avusturalya bir kita ve dünyanin diger ucunda :)

  • bedrettin Erol
    21-01-2013

    Güzel bir yazı... İnşallah eğitimde daha olumlu değişiklikler olur...Selam ile.