Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

Yeni Anket

Veli Karataş Hikmet’i anlattı

imh.org

08-12-2017

İlahiyatçı Veli KARATAŞ, İMH Gebze'de konuştu.
Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından her ay geleneksel olarak düzenlenen “Hayatımıza Etki Eden Kur’ani Kavramlar” başlıklı programın Kasım ayı konusu “Hikmet” kavramı oldu. İlahiyatçı-Yazar Veli Karataş’ın sunumunu gerçekleştirdiği program Gebze İMH merkezi konferans salonunda yapıldı.

HİKMET ZENGİN ANLAMLARI OLAN BİR KAVRAM
Hikmet kavramının oldukça geniş anlamlı bir kavram olduğunu vurgulayan Veli Karataş, hikmet kavramının Allah(cc)’ın isimlerinden Hakim sıfatı ile birlikte okunması gerektiğini söyledi. Kur’an ayetlerinde “hikmet” kavramının kullanımları üzerinde geniş bir perspektif sunan Veli Karataş hoca, ‘varlığı nihai amacına uygun olarak yaratmak’, ‘her şeyi yerle yerine koymak’ ‘ilimde ve amelde sağlamlık’, ‘varlığın bilgisine sahip olmak ve onu hayra yöneltmek’, Kur’an hakikatlerinin anlaşılması ve en isabetli ve maslahata uygun şekilde hayata geçirilmesi’, ‘salah gayesiyle men etmek’, ‘nebevi sünnet’ gibi zengin anlamlara sahip olduğunu belirterek, hikmet kavramının tüm bu anlamları içeren bir anlamada sahip olduğunu ifade etti.  Peygamberimizin bütün bir Nübüvvet sürecinin de hikmet olduğunu ifade ederek, hikmetin adalet kavramıyla iç içe olduğunu söyledi.FELSEFENİN ASLI HİKMETTİR
Konuşmasında hikmet ve felsefe ilişkisi üzerinde duran Veli Karataş hoca, “Felsefenin aslı hikmet’tir. Felsefe hikmet’i elde etme çabasıdır. Felsefe aşağıda olanı, hikmet yukarıda olanı temsil eder. Felsefe hakikatin tamamını bize veremez. Bunu filozoflar itiraf etmiştir. Felsefeyi ilk kullanan Pisagor’dur. Pisagor hikmet’i elde etmeye çalışan bir filozoftur” dedi. İslam hikmet ve felsefe tarihinin oldukça parlak isimler yetiştirdiğini ve Müslümanların felsefe ve hikmet alanında parlak bir geçmişe sahip olduğunu belirten Veli Karataş, Abbasiler tarafından 800’lü yıllarda Bağdat’ta kurulan Hikmet Evi (Beyt’ül Hikmet)’i örnek olarak gösterdi. Halife Me’mun döneminde kurulan Hikmet Evi’nin bir üniversite ve ilim merkezi olduğunu kaydeden Veli Karataş, “Burada tercüme odaları, kütüphane, ilim meclisleri ile muazzam bir düşünsel ve ilmi dinamizm yaşandı” şeklinde konuştu.
Büyük ilgi gören Veli Karataş hocanın sunumu dinleyicilerden gelen soruların cevaplanmasıyla son buldu.Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!