Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

İskilipli Atıf HOCA İçin Anma Programı Düzenlendi.

26-02-2019

İMH Ankara, İskilipli Atıf HOCA İçin Anma Programı Düzenledi.
İskilipli Atıf Hoca, Şapka Kanunundan bir buçuk yıl önce yazdığı Frenk Mukallitliği ve Şapka isimli kitabından dolayı tutuklanıp İstiklal Mahkemesinde yargılanmış ve 4 Şubat 1926 yılında idam edilmiştir.İMH Ankara tarafından düzenlenen ve İskilipli Atıf Hoca’nın hayatı, eserleri, hakkında yapılan araştırmalara yer verilen program 23 Şubat 2019 Cumartesi günü Hacıbayram Camii Eşrefoğlu Rumi Konferans Salonunda yapıldı.

 
Program, Ergin ŞAHİN Hocanın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İMH Ankara adına Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp MEDET tarafından yapılan selamlama konuşmasında İskilipli Atıf Hoca'yı idam eden zihniyetin halen Mısır’da idamlara devam ettiğini belirtildi.

 
Daha sonra söz alan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet BARCA İskilipli Atıf Hoca’nın Ankara’da tutulduğu hücrenin halen ASBÜ tarafından kullanılan bir binada olduğunu, bu nedenle Üniversite olarak bir İskilipli Atıf Hoca Müzesi yapma çalışması içerisinde olduklarını bildirdi.

 
Programda daha sonra İskilipli Atıf Hoca hakkında hazırlanan sinevizyon izlendi. ASBÜ Öğretim Görevlisi yapılan arşiv çalışmalarından elde edilen görsellerle bir sunum yaptı.

Atıf Hoca’nın yırttığı iddia edilen savunmasının arşiv kayıtlarında mevcut olduğunu ve yakında yapılacak yayınlarda günümüz Türkçesi ile yayınlanacağını, amaçlarının Hocayı İlmi, aksiyon ve ailevi yönleri ile araştırmak olduğunu söyledi. 

 
Dr. Mehmet SILAY ise yaptığı konuşmada yapılan yargılamanın tam bir hukuk cinayeti olduğunu belirtti. Yargılama heyeti içerisinde bir hukukçunun bulunduğunu onun da savcı olduğunu ve söz konusu savcının iddianamesinde Atıf Hoca hakkında idam talebinin bulunmadığını buna rağmen İstiklal Mahkemesinin idam kararı verdiğini söyledi.İskilipli Atıf Hocanın aynı suçlamalar ile daha önce Giresun İstiklal Mahkemesinde yargılandığını ve suçlu bulunmadığı belirten Dr. Mehmet Sılay “Hocanın daha önce berat ettiği bir davadan idama mahkum edilmesinin hiçbir açıklanabilir bir tarafı yoktur” dedi.İskilipli Atıf Hoca hakkında yeterli araştırmanın yapılmadığını söyleyen Dr. Mehmet Sılay son zamanlarda bu konuda da önemli gelişmeler olduğunu belirtti. ASBÜ Rektörü tarafından İskilipli Atıf Hoca hakkında gösterilen hassasiyeti takdir ettiğini bildiren Dr. Mehmet SILAY bu program için de İMH Ankara Yönetimine ve programa ilgi gösteren katılımcılara teşekkür etti.

 
Program, İMH Ankara Genç Hareketli gençlerin söylediği ezgilerle sona erdi.
 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!