Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Mustafa KELEŞOĞLU Hoca, Bahariye'de Konuştu.

05-02-2017

Mustafa KELEŞOĞLU Hoca, İMH Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde konuştu.
Eskişehir'de ilim ve irşat faaliyetlerini sürdüren Mustafa KELEŞOĞLU Hocaefendi kurumumuzda düzenlenen programda "Davet" başlıklı sohbet gerkekleştirdi.


Kendi yaşam hikayemiz sözümüzün gücünü belirleyecektir.
Mustafa KELEŞOĞLU, konuşmasına insanları Allah'ın dinine davet etme sorumluluğumuzu hatırlatarak, etkili bir davetçi olmak için kendimize ait bir hikayemiz olması gerektiğini söyleyerek başladı.

Yaşadığımız çevre tarafından sürekli gözlendiğimizi belirten KELEŞOĞLU, akrabalarımız tarafından, komşularımız tarafından, iş arkadaşlarımız tarafından sürekli gözlendiğimizi ve bu gözlemler sonunda insanlar nezdinde bir hikayeye sahip olduğumuzu ifade etti.

Oluşturmuş olduğumuz bu hikayenin niteliğine göre insanların bizim sözümüze itibar ettiğini, bazen söz bile söylemeden insanların bizim davranışlarımızdan gereken mesajı aldığını belirtti.Her birimiz el-emin sıfatına sahip olmalıyız.
Peygamber efendimizin Mekke şehrinde 40 yıllık bir hikayeye sahip olduğunu hatırlatan Mustafa KELEŞOĞLU, peygamber efendimize peygamberlik verildiği zaman yaşamış olduğu beldede ona inanmayan kimsenin çıkmadığını söyledi.

Safa tepesine insanları çağırdığı zaman oraya çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek herkesin geldiğine dikkat çeken KELEŞOĞLU; "Kırk yıllık hayatı boyunca hiç yalan söylememiş, kavmi içinde El-Emin sıfatını almış efendimizin öyle bir hikayesi vardı ki, insanların onun sözüne itibar etmemesi mümkün değildi" dedi.


Müslüman bir kişinin diğer müslümanların elinden ve dilinden emin kişi olduğunu ifade eden KELEŞOĞLU, etrafımızdaki kişilerin bize her açıdan güven duyması gerektiğini ifade etti.Müslüman kişi, insanların gönlüne tohum atar.
Muhsin seviyesinde bir ahlaka sahip olmanın önemine dikkat çeken Mustafa KELEŞOĞLU, takva üzere bir hayat süren müslümanın insanların kalbine hidayet tohumları serpeceğini bu tohumların yeşermesine ancak Allah'ın (c.c.) karar vereceğini ifade etti. Bu anlamda Müslüman davetçinin karşısındaki kişinin hidayete ermesini sağlama gibi bir endişeye girmesine gerek olmadığını, hidayetin Allah'ın (c.c.) dilemesiyle gerçekleşeceğini söyledi.İnsanların kalplerine söz söylemek gerek...
Mustafa KELEŞOĞLU, davet mantığını anlatırken insanların duygularını harekete geçirmenin, akıllarından önce kalplerine söz söylemenin öneminden bahsetti. İnsanların gönlünü kazanmadan onları hiç bir konuda ikna etmenin mümkün olmadığını, insanlarla akli deliller üzerinden münakaşa etmenin fayda vermeyeceğini söyledi.


Mustafa KELEŞOĞLU, programın sonunda dinleyici sorularına cevap verdi. 
Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!