Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Elveda! Ey Şehri Ramazan

02-07-2016

Elveda! Ey Şehri Ramazan
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı rahmeti ile geldi. Merhameti ile gönüllerimizi kuşatarak günahlarımızdan arındırıp sessizce ayrılıyor aramızdan. Farkında mıyız Ramazan, nazlı bir rahmet bulutu gibi geçip gidiyor üstümüzden. Ömür sermayemiz tükenirken kalplerimizde bir ürperti; bir daha kavuşabilecek miyiz acep sana Ey! Rahmet ayı; şehri ramazan.
 
İnsanoğlu nankördür, kendine verilen nimetlere kadirşinas olamaz çoğu zaman. Allah’ın (c.c) bize verdiği nimetleri saymaya kalksak sayamayız. Sağlık nimeti, rızık nimeti, aile nimeti, iman nimeti hemen aklımıza ilk geliveren nimetlerdir. Şüphesiz bu nimetler için rabbimize ne kadar hamd etsek şükrünü eda edemeyiz. Ramazan ayında tuttuğumuz oruçlarla bizlere verilen nimetlerin kadrini bilmeyi öğrendik. Her zorluktan sonra bir iftara kavuşmanın künhüne vakıf olduk.  Çoğu zaman kadirşinas olamasak da gönüllerimiz sen de huzur buldu Ey! Merhamet ayı; şehri ramazan. 
 
Kul bedeninin güçsüz kaldığı, kalplerin en naif olduğu bir zamanda tuttuğumuz oruçlara aldırmadan kalp kırdık, gönül incittik. Dillerimizde letafet, nasihat süsü eksik olmaması gerekirken dillerimiz kimi zaman zehirli bir ok oldu, dost gönlüne batan. Suçluyuz, günahkârız; ancak bir o kadar da tevbekârız. Sende edilen tevbeler elbet zayi olmaz Ey! Kurtuluş ayı; şehri ramazan. 
 
Ramazan ayında şeytanlar kördüğüm zincire vurulmuşken, kalbimizde biriken lekelerin oluşturduğu kurumları temizleme fırsatı bulduk. Kur’an ile arındırılan bir kalp, Kur’an ile temizlenen bir zihin bizlere Ramazan ayının hediyesidir. Bu ayda hazır şeytanlar bağlanmışken öyle bir tazeleriz ki imanımızı Ramazanın bitimi ile serbest kalan şeytanlar bir sonraki ramazana kadar bizleri şaşırtamasın, bir yıl boyunca istikamet üzere olsun tüm amellerimiz. Sende okunan mukabeleler, kılınan hatimli teravihler kalplerimize nur, gönüllerimize sürur oldu Ey! Kur’an ayı; şehri ramazan. 
 
Sende yapılan sahurların; mütevazi, bereketli iftar sofralarının tadı kaldı gönüllerimizde. Açılan her bir iftarda bizlere eşlik eden, bizlerle dua eden meleklerle soframızı süsledin. Yoksulların, düşkünlerin, yaşlıların, yetimlerin dünyasından bizlere bir haber getirdin. Oruç ile yemeden içmeden kesilirken elimizden, dilimizden, gözümüzden edindiğimiz günahların sende farkına vardık, sende arındırdık tüm azalarımızı. Sende yapılan secdelerin izi kaldı alınlarımızda Ey! Oruç ayı; şehri ramazan. 
 
Kadir gecesini aradık son on gününde. Bin aydan daha hayırlı bu gecede yapılan ibadetler bin çarpan etkisi yapsın diye. Seksen yıllık bir ömürde edilen ecri bir geceye sığdırmış rabbimiz. O gece meleklerin yeryüzüne inmesi, yeryüzünde manevi bir şöleninin başlamasıdır. Melekler, insi cin tüm mahlûkat o gece ibadet halindedir. Kadir gecesi ruhların yükseldiği gecedir. Bizlere bin aydan daha hayırlı bir hediye getirdin Ey! İbadet ayı; şehri ramazan.
 
 Allah (c.c) için katlanılan her zorluğun sonu elbet bayramdır. Azmanlaşmış bir nefsi gemlerken yaşadığımız tatlı güçlüğün sonunda bayrama kavuşuruz. Bir ay boyunca uzun yaz sıcağında tutulan oruçlarla, yapılan secdelerle, edilen dualarla ruhların Mevla’ya yaklaşmasıdır bayram. Yeryüzünün tüm coğrafyalarındaki Müslümanların kalplerinin birleşmesidir; on binlerce kilometre uzakta farklı dillerde, farklı renklerde aynı kıbleye yönelen mü’minlerin ortak bir sevinci hissetmesidir bayram.

Bu bayram da biraz buruk geçecek. Yanı başımızda Suriye’de, Mısır'da, Filistin'de ve çok uzaklarda Arakan’da Müslümanların içine düştüğü zorluklar bu bayram kalplerimizi mahzunlaştırıyor.  Mazlumların ahının yerde kalmaması, zalimlerin mülkünün yıkılması için Rabbimize sende niyaz ediyoruz Ey!.. Duaların geri çevrilmediği ay; şehri ramazan.
 
Nazlı bir rahmet bulutu gibi geçip giderken üstümüzden senden ayrı günlerde hırpalanan, yaralanan gönlümüze bir merhem oldun Ey! Diriliş ayı; şehri ramazan. Ey şehri ramazan! Hepimiz kutlu bir özlemle bir daha gelmeni, kalplerimizi yeniden diriltmeni bekleyeceğiz. Onulmaz bir hasretle bekleyeceğiz ve özleyeceğiz seni. 
 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Abdurrahman Yahya
    06-07-2016

    Gönlünüze sağlık. Allah razı olsun...