Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Zamanını Aşan Medeniyet Özbekistan Sempozyumu Sona Erdi.

16-06-2019

Zamanını Aşan Medeniyet Özbekistan Sempozyumu Sona Erdi.
Geçtiğimiz Cuma günü açılışı yapılan "Zamanını Aşan Medeniyet, Özbekistan" başlıklı sergi ve sempozyum programının sempozyum kısmı 15 Haziran Cumartesi günü yapılan oturumlarla sona erdi. Projenin onur kurulunda Mehmet GÜNEY, Prof. Dr. Mahmut AK ve Prof. Dr. Erol ÖZVAR yer aldı. Proje koordinatörü Meryem GÜNEY, sergi ve sempozyumu gerçekleştirmek için onlarca akademisyen ve sanatçıyla özverili bir çalışma yürüttü. İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde iki gün boyunca süren proje etkinliğinde yüzlerce sanat sever sergiyi ziyaret ederek sempozyum oturumlarına katıldı. Yapılan sempozyumda Zamanını Aşan Medeniyet Özbekistan'ı akademi dünyası ayrıntılı bir şekilde masaya yatırdı. Doğu’nun Kapısı olarak nitelendirilen Özbekistan toprakları ile Anadolu arasındaki zamanlar üstü irtibat, bilim insanları tarafından analiz edildi. 

 
Sempozyumun genel koordinatörlüğünü Prof. Dr. Rahmi Deniz ÖZBAY yaptı. Her biri çok önemli başlıklardan oluşan oturumları birbirinden kıymetli isimler yönetti. 

Sempozyumun açılış konferansını hat, ebru sanatçısı ve kitap sanatları uzmanı Prof. Dr. Uğur DERMAN gerçekleştirdi. 

Yarım asırdan fazla sanat ve düşünce hayatımıza ışık tutan Prof. Uğur DERMAN, Özbekistan'dan başlayıp izleri Avrupa kapılarına kadar gelen kültür ve sanat mirasının serüvenini anlattı. 

 
“Geçmişten günümüze Özbekistan” başlıklı ilk oturuma Prof. Dr. İsmail COŞKUN başkanlık ederken oturumun ikinci kısmana Prof. Dr. Fehmi YILMAZ başkanlık etti.
 
“Kadim ve ortak düşünce geleneğimiz” oturumlarının ilkini  Prof. Dr. Mahmut KAYA, ikincisini ise Prof. Dr. Murtaza BEDİR yönetti. 

 
“Ortak halk mirasımız; dilimiz” başlıklı oturumun başkanı Doç. Dr. Özlem Deniz YILMAZ, “Kültürel Ortaklıklarımız” oturumun başkanı ise Prof. Dr. Gülşen Seyhan ALIŞIK oldu. 
 
Prof. Dr. Aziz DOĞANAY, “Geleneksel mimari ve ortaklıklarımız” oturumuna başkanlık ederken, “Geleneksel sanatlar ve ortaklıklarımız” oturumuna Prof. Dr. Hüsrev SUBAŞI başkanlık etti.Sempozyumda Özbekistan ve Türk sanat mirasını anlatan çeşitli sunumlar gerçekleştirildi. 

Prof. Dr. Demet BİNAN, Geleneksel Kültürün Taşınmaz İzi Olan Vernaküler Mimarinin Korunması ve Sürdürülebilirliğinin Önemini anlattı.


Prof. Dr. Fırat PÜRTAŞ, İslam Kerimov Sonrası Özbekistan-Türkiye İlişkilerinin Kültürel Boyutuna ışık tuttu. 
 
Prof. Dr. Hayati DEVELİ, Türk Halkları Arasında Ortak Dil Arayışları’nı yorumladı.

 
Prof. Dr. Hayrunnisa ALAN, Osmanlı Orta Asya Kültürel İlişkilerinde Timurlu Dönemi’ni anlattı.
 
Doç. Dr. Hüseyin YILDIRIM, Türkiye’de Özbek Türkçesinin Öğretimi konusunda bizleri aydınlatı.

 
Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil ÜÇER, İbn Sînâ’yı Konumlandırmak başlığıyla, İbn Sînâ’nın Yeni Doğa Metafiziği ve Felsefe-Bilim Tarihi perpektifini değerlendirdi.
 
Doç. Dr. Muhammed Bilal ÇELİK, Osmanlı Seyahatnamelerinde Özbek Hanlıkları hakkındaki ilginç nüanslara dikkatimizi çekti. 

 
Prof. Dr. Mustafa BUDAK, Ortak Tarihten Ortak Geleceğe. Osmanlı/Türkiye-Özbekistan İlişkilerini yorumladı. 
 
Prof. Dr. Nadirhan HASAN, Türkistan'dan Anadolu'ya Müşterek İrfan Mirasımız: Ahmed Yesevi’yi anlattı. 
 
Dr. Öğretim Üyesi Necdet YILMAZ, Özbekistan ve Türkiye’nin Ortak Kalbi Şâh-ı Nakşbend ve Nakşbendîlik konularını ele aldı. 

 
Doç. Dr. Osman AYDINLI, İmam Buhârî ve Eseri El-Câmiu’s-Sahîh’in Anadolu Coğrafyamıza Yansımalarına işaret etti. 
 
Prof. Dr. Ömer TÜRKER, Fârâbî’nin Metafizik Düşünceye Katkısına dair tespitlerini aktardı.

 
Dr. Öğr. Üyesi Rıdvan ÖZTÜRK, Özbekler ve Özbek Türkçesi Üzerine Değerlendirmelerde bulundu.
 
Dr. Öğr. Üyesi Seda YILMAZ VURGUN, Özbekistan'ın İki Önemli Şehri Buhara ve Semerkand'ın Türkiye ile Arasındaki Kültür Bağlarına dikkat çekti. 

 
Dr. Öğretim Üyesi Seher AŞICI, Maneviyat, Teşkilat ve Sanatın Buluştuğu Mekan: Üsküdar Özbekler Tekkesi’ne bizi götürdü. 
 
Prof. Dr. Süleyman KIZILTOPRAK, Özbekistan'ın Tarihi Mirası ve Bağımsızlık Devri’ni değerlendirdi.
 
Dr. Öğretim Üyesi Şehnaz BİÇER ÖZCAN, Semerkand'dan Herat'a eşsiz Motif ve Desen İzlerindeki perdeyi araladı.

 
Prof. Dr. Şükrü ÖZEN, İmam Mâtürîdî'nin Mirasından Öğrendiklerimize ışık tuttu.
 
Dr. Öğr. Üyesi Veli Savaş YELOK, Millî Uyanışın Gerçekleşmesinde Özbek Cedit Matbuatının Rolünü yorumladı.
 
Dr. Ögr. Üyesi Kadriye Figen Vardar, Timurlu Çini Sanatının Özellikleri ve 15. Yüzyıl Osmanlı Çini Sanatına Etkileri hususunu irdeledi. 

 
Doç. Dr. Nuri SEÇGİN, 14. Yüzyıl Beylikler ve Erken Osmanlı Mimarisinde Ma’kıli Yazı ve Ortaçağ Anadolu Türk Mimarisinin Asya İlişkileri Üzerine değerlendirmelerde bulundu. 
 
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL, Bağımsızlıktan Günümüze Özbekistan’ın ahvalini tarif etti. 

 
Doç. Dr. Selami FEDAKAR, Tek Medeniyet İki Gelenek: Özbekistan Bahşılık Geleneği ve Türkiye Âşıklık Geleneği konusuna ışık tuttu. 
 
Prof. Dr. Gözde RAMAZANOĞLU, Mimari Göstergelerle Türk Kültür Mirasında Süreklilik konusunu masaya yatırdı.
 
Dolu dolu geçen ve yoğun ilgi gören sempozyum oturumlarında Hicaz’dan Kızılkum Çölü’ne, Buhara’dan İstanbul’a uzanan tarihi birikimin ve zamanı aşan medeniyetin izini sürdük.


 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!