Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Üstat Sezai KARAKOÇ'un Kaleminden Ramazan

19-05-2019

Üstat Sezai KARAKOÇ'un Kaleminden Ramazan
Şüphesiz Ramazan ayında en çok okumamız gereken kitap Kur'an-ı Kerim'dir. Bizzat Ramazan ayının kendisi Kur'an ayıdır çünkü.

Ramazan ayında mukabeleler, hatimli teravihler, bireysel okumalarla Kur'an-ı Kerim bütün okumalarımızın merkezindedir. Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'den başka hangi kitap okunmalı sorusuna; hiç bir kitap denilse itiraz edilemez elbet. 

Bu Ramazan Kur'an-ı Kerim okumalarınızdan kalan zamanlarda az bir vakit ayırarak okuyabileceğiniz bir kitaptan sözetmek istiyoruz.

Samanoyolunda Ziyafet. Üstad Sezai KARAKOÇ'un ramazan ayı ve oruç ile yazdığı yazılar bu kitapta toplanmış.

Kitapta ramazanın ve orucun ruhunu anlatan, gönlünüze akan kelimeler bulacaksınız. Ramazanın ve orucun anlamını şiirsel bir dil ile dinlemek isterseniz bu Ramazan Samanyolunda Ziyafet'e davetlisiniz. 

“Gerçek gün doğuşu, gerçek kuşluk, gerçek öğle, gerçek ikindi, gerçek akşam ve gün batışı, gerçek gece ve yatsıdır oruç.”

Bir arayıştır Ramazan, umut etmektir, değer bilmektir.

Ayakkabıyı cilalayıp parlatmak gibi hakiki oruç; insan ruhunu cilalayıp parlatır, nurlandırır.

Çocukluktan başlar orucu sevmek, hatta bir büyüme belgesidir. Nitekim oruç, çocuk kalbinde cesaret göstergesidir.

Çocuklar için başka bir tattır Ramazan, geç vakitlere kadar sokaklarda, parklarda, bahçelerde, cami avlularında koşuşturmanın verdiği mutluluğun içerisinde kayboluşun adıdır.

“Oruç insanların her yıl bir ay süreyle katıldığı bir ruh şölenidir.”

Her nasıl bir insanın başarısı o insanın itibarını yükseltiyor ise; Ramazan ayında gösterilen sabır, azim, gayret ve haramlara karşı gösterilen hassasiyet bu ayda ruhumuzu yüceltirken aynı zamanda ruhumuzu günahlardan temizler. 

Orucun ilk günü, kararmaya yüz tutmuş kalpte küçücük beyaz bir benektir, ilk günkü hilal gibi ince bir göz kırışığıdır.”

Rahmet ayı geldi, kurtuluş ayı geldi, inananlar için büyük bir müjde!

Ey insan, insan yapımı nesnelere bel bağlama, dön bak etrafına, yok mudur sahibi kâinatın, sormaz mı sanırsın hesabını bunca varlığın, sabırlı ol ve iste.

Sabır ruhun hocasıdır, okulu ise insan-ı kamil.
Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!