Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Anadolu Koordinatörlüğü 7. Bölge Hizmet İçi Eğitim Programı...

19-04-2018

İMH Anadolu Koordinatörlüğü 7. Bölge Hizmet İçi Eğitim Programı Kayseri'de Yapıldı.
İnsan Ve Medeniyet Hareketi genel merkezimizce yapılan, 7.Bölge Hizmet İçi Eğitim Toplantılarımızı 14-15 Nisan 2018 tarihinde İnsan Ve Medeniyet Hareketi/Kayseri dernek merkezimizde gerçekleştirdik.

Koordinasyon ve Hizmet İçi Eğitim Semineri programına İstanbul’dan başta, İMH YİK Başkanı Mehmet Güney Ağabey olmak üzere İMH Anadolu Koordinatörü Ertuğrul Taşlı, YİK Üyesi M. Fatih Büyükkara , İMH Günışığı Başkanı Ammar Cengiz Şenol , Anadolu Koordinatörlüğü Üyeleri Sibel Çokça ile Zülal Bakkaş hanımefendilerin katıldılar. Seminerlere İMH Kırıkkale ve İMH Kayseri yönetim kurulları ve komisyon üyelerinden oluşan 35 kişi katıldı. 


 
Cumartesi günü, moderatörlüğünü 7. Bölge Başkanımız Rüstem İpek’in yaptığı hizmetçi eğitim seminerimiz, Ahmet Temur'unn  Kuran-ı Kerim tilaveti, Anadolu Koordinatörü Ertuğrul Taşlı‘nın açılış konuşması ile başladı.  
 
Cumartesi sabah ve öğleden sonra, Pazar sabah ve öğleden sonra olmak üzere, 4 oturum şeklinde gerçekleştirdiğimiz seminerimizin 1. oturumunu İMH YİK Başkanı Mehmet Güney ağabeyin konuşmasıyla gerçekleştirdik. 


 
Mehmet Güney, 1979 yılının 24 Kasım’ında Bahattin Yıldız’ın iki arkadaşıyla, hicretin 1400'üncü yılı vesilesiyle Erzurum’dan Kayseri’ye yaptıkları kutlu yürüyüşü (koşuyu) yad ederek konuşmasına başladı. Bu güzel insanların İMH‘nin  kuruluşunda görev aldıklarını belirterek İslami hizmetteki emek ve gayretlerini anlattı. İllerde çalışma yapan derneklerimizin kendi yerel bölge ortamlarını aşarak, Türkiye genelini ve hatta dünya gündemini takip etmesi gerektiğini, çalışmamızı yaşadığımız çağın gerçekleriyle özdeşleştirerek kendimizi güncelleyerek çalışmalarımıza devam etmemiz gerektiğini ifade etti.
  
Mehmet GÜNEY, İslami çalışmalarda ekonomik, zihinsel, fiziksel vb. yükümlülüklerimizin olduğunu; fakat bütün çalışmalarımızın temelinde, bizi cennete götürecek hedeflerimizin olması gerektiğini ifade etti.


 
Ahlaklı olmayı konuşmakla, ahlaklı olmanın farklı şeyler olduğundan bahseden Mehmet Güney, bizim asıl hedefimizin güzel ahlaka sahip olmak olduğunu söyledi. "Ünsiyet etmeyende hayır yoktur" hadisi şerifinden yola çıkarak çalışmalarımızda birbirimize iyi arkadaş olabilmemizin de öneminden bahsetti. Mehmet GÜNEY şöyle devam etti: "İyi arkadaş normal zamanda ziynet, kötü zamanda kuvvettir. Ahlak bizim için hayatımızın tamamını kapsayan genel bir değer olmalıdır. Evde, ticarette, işte, insani münasebetlerimizde İslam ahlakı üzere olmak temel şiarımız olmalıdır. Toplumun öğretmeni olmaya aday insanlarız. Zihinsel ve ahlaki derinliğe ihtiyacımız var. Dünyanın hiçbir bölgesinde ümmetin kurtuluşunu arzu eden bir başka düşünce haznesi bulunmuyor. Bizim ülkemiz ümmetin dertleriyle dertlenmektedir. Madem böyle bir derdimiz var o zaman sahabe efendilerimizin adanmışlığına uygun bir hayatı yaşamamız şarttır. İbadetlerimizin bir çoğu belirli zaman dilimleriyle sınırlıdır; ancak ahlaklı olmak yedi yirmi dört sahip olmamız gereken bir özelliktir."Öğlen yemeğinin ardından Öğle namazı tarihi Kalem Kırdı Camiinde kılındı. Namazın ardından, Selçuklu mezarlığı ve Seydi Burhanettin hazretleri türbesi ziyaret edildi.

Cumartesi günü hizmetiçi seminer katılımcıları öğleden sonraki oturuma katılırken İMH Yüksek istişare kurulu Başkanı Mehmet Güney İl Müftümüz Şahin Güven ve Kayseri'de çalışma yapan STK  ve Cemaat ileri gelenleriyle dernek merkezimizde hasbihal etti.

Cumartesi günü ikinci oturumumuz, M. Fatih Büyükkara’nın, Ferdin Cemaatle İlgili Geliştirmesi Gereken Hasletler konulu sunumuyla devam etti. M. Fatih Büyükkara konuşmasında her bireyin İMH’nin fert hali olduğunu ve  bireylerin İMH’yi oluşturduğunu ifade etti.
  
Faaliyetlerimizin iki ayağı vardır. 1. Ünsiyet (eğitim) 2. Aidiyet (sorumluluk üstlenme) olduğunu ifade eden hocamız; kurum olarak birinci aşamada iyi olduğumuzu ikinci aşamada daha çok gayret etmemiz gerektiğini ifade etti.


 
Çalışmalarımıza kendimizi adayabilmemizin şart olduğunu, "asıl mesele bir davaya sahip olmak değil, bir davaya ait olmaktır" şeklinde ifade etti. Fatih BÜYÜKKARA sözlerini şöyle sürdürdü: "İMH, üç ana esas üzerine kuruludur. İslamidir.  Yerlidir.  İslamcıdır. Bu esaslar bizi biz eden esaslar olmalıdır. Gelenek bizim için önemlidir. Geleneğimiz birikimlerimizdir. Geçmişimize sahip çıkmalıyız. Geçmişimizden ders alarak bugünü güncellemeli yarına bu birikimle bakmalıyız. Ortaya koyduğumuz dil ve üslubu tüm dünya anlayabilmelidir."

Kayseri dışından gelen misafirlerimize, program aralarında Mavi Marmara şehidimiz Şehit Furkan Doğan’ın kabrini ve Kayseri (Talas) seyir tepesini gezdirme imkanı bulduk.

 
15 Nisan Pazar günü ilk oturumu, Ammar Cengiz Şenol’un, İstişarenin Önemi ve İstişare Mantığımız konulu sunumuyla gerçekleştirdik. Ammar Cengiz Şenol: "İstişare Kur'anî bir kavramdır.Tüm peygamberler istişare metoduna başvurmuşlardır. Tüm kurumlarımız olarak ortak bir duruşumuzun olması gerekmektedir. İlim önemli; ancak irfan sahibi olmak işin özüdür. İlim hakikatin söz halidir, irfan hakikatin göz halidir. Amele, ahlaka, edebe, cehde dayanmayan hareket irfan değildir. İstişareyi ibadet bilinciyle yapmamız gerekir" dedi.


  
Ammar Cengiz ŞENOL konuşmasını şü sözlerle tamamladı: "Yaşadığımız zemini mücadele alanı olarak görmeliyiz. Mücadele etmekle zorunluysak sorumluyuz. İstişare mantığımızı sosyal hayatımızda devam ettirmeli, gönüllü değil kadrolu olmalıyız. İstişarelerimizi rahat bir ortamda herkesin görüşünü alarak yapmalı, karar aldıktan sonra itaat etmeliyiz. Konuyla ilgisi olmayanlarla paylaşmamalıyız. Ya olacaksın, ya öleceksin, olmak için ölmeyi bileceksin. Yaptığımız istişareler hepimizin cennet azığı olsun."
  
Pazar günü öğleden sonraki son oturumumuzu, İMH Anadolu Koordinatörü Ertuğrul Taşlı’nın "Teşkilat Vizyonumuz" konulu sunumuyla gerçekleştirdik. Ertuğrul Taşlı konuşmasında, "Davamız büyük, sorumluluğumuz büyük, bulunduğumuz çağa söz söylemek istiyoruz. Toplumu takva ekseninde dönüştürmek gibi büyük bir iddiamız var. Takvalı ve sorumlu davranmak zorundayız. Yaşadığımız hayatın her sorununa yönelik takva eksenli çözümlerimiz olabilmelidir. Müslümanın vatanı tüm yeryüzüdür. O halde tüm insanlığa söyleyecek sözümüz olmalıdır" dedi. Ertuğrul TAŞLI şu meyanda cümlelerle devam etti: "
Teşkilatlarımızda büyüme iki türlü gerçekleşir.1. Dikey büyüme (adanmış kadrolar oluşturma) 2. Yatay büyüme (insana ulaşma) Ya bir hayrın öncüsü olmalıyız yada paydaşı olmalıyız. Toplumun bütün kesimlerine ulaşabilmeyi, bütün sorunlarına çözüm üretmeyi amaç edinmeliyiz. İslami harekette süreklilik en önemli faktördür. Bayrağı bizden devralacak olanları sürekli yetiştirmeliyiz. Çalışmalarımızın yarınını iyi planlamalıyız. Sürekli hayırda yarış içerisinde olmalıyız.Dernek merkezli çalışmalarımızı geliştirirken mahallemizide ihya etme gayreti içerisinde olmalıyız diyen Ertuğrul TAŞLI, İMH olarak  ortak hareket kültürü ve ortak bir dil ve üsluba sahip olmamızın önemli olduğunu, çalışmalarımızın tanıtımını iyi yapmamız gerektiğini, saha hakimiyetine sahip olmamız gerektiğini ifade ederek konuşmasını tamamladı.


  
Program sonunda İstanbul’dan gelen hanım kardeşlerimize Erciyes Dağı gezisi yaptık. İki günlük hizmetiçi eğitim seminerimiz katılımcılarımızın memnuniyetiyle tamamlandı. Tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun. Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!