Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Bir Daha Asla!

16-03-2018

İMH Bahariye Mevlevihanesinde 28 Şubat Süreci İle İlgili Program Düzenlendi.
İMH Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde İMH Hanımlar Birimi’nin düzenlediği "Bir Daha Asla!" sloganı ile gerçekleştirilen panele Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma DÖĞÜCÜ, Eğitimci-Yazar Gülşen DEMİRKOL ÖZER ve Gazeteci-Yazar Kenan KIRAN konuşmacı olarak katıldılar. Program, 28 Şubat sürecini anlatan kısa bir sinevizyon ile başladı.

Moderatörlüğünü İMH İstanbul Koordinatörlüğü Bşk. Yrd. Hatice BALİN’in yaptığı panelde söz alan Gülşen DEMİRKOL ÖZER 28 Şubat’ın bir nokta olmadığına, başı ve sonu olan bir süreç olduğuna değindi. 15 Temmuz’da milletçe vermiş olduğumuz cevabın 28 Şubat'ın da cevabı olduğunu vurguladı.

Şimdiki genç nesil geçmişe nazaran daha muhafazakâr bir devlet içinde doğup büyüdüğü için 28 Şubat Post Modern darbesinin gerçekleştiği dönemde devletin mağdurlara yardım etmediğini akıl erdiremediklerini anlattı.

Bu konuyla ilgili kaliteli romanlar yazılması ve sinema filmleri yapılması gerektiğinin altını çizerek sözlerini sonlandırdı.Av. Şeyma DÖĞÜCÜ, konuşmasında 15 Temmuz’da hiç düşünmeden sokağa çıkan milletin 28 Şubat sürecinin bir sonucu olarak bunu başardığını vurguladı. “O günlerde bizler kapıların önünde eylem yaparken diğer tarafta bizim gibi düşünüp yaşadığına inandığımız, beraber secdeye vardığımız fakat aklını kiraya vermiş olan grupların bizleri davamızdan döndürme çalışmalarına maalesef ki şahit olmak zorunda kaldık” dedi.

Av. Şeyma DÖĞÜCÜ, Fetönün o günlerde kullandığı "furuat" açıklamasının, kitlesel bütünlüğümüzü o gün de sekteye uğrattığını ifade etti. Yine 28 Şubat sürecindeki başörtüsü yasağına tepki olarak dünyada o güne kadar yapılmış en büyük sivil eylem olan "El ele" eylemine değinerek konuşmasını tamamladı.Gazeteci-Yazar Kenan KIRAN; "28 Şubat, Bir Başbakan eşinin GATA’ya girememesidir" diyerek sözlerine başladı. Konuşmasına 28 Şubat'ı tarif eden spot cümlelerle devam eden KIRAN: "28 Şubat, bir Başbakan’ın başörtüsü yasağı kalktıktan sonra kızı ile şükür namazı kılmasıdır. 15 Temmuz yollarının açılma senaryosudur ve bir İsrail oyunudur. Bir neslin 15 yılının harcanmasıdır” diyerek o döneme ait gazetelerin başlıklarına konuşmasında yer verdi.

Dönemin İstanbul Valisi Erol ÇAKIR’ın basının yayınlamasına izin vermediği, sadece Yeni Şafak ve Akit gazetelerinin yayınladığı; Beyazıt meydanı protestosunda sakal yapan solcu kadın gibi bireysel destekleri de belirterek sözlerini sürdürdü.

Fatih Altaylı’nın 3 Mart 1997’de yazmış olduğu köşe yazısında yeni görevinin kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrananları ihbar etmek olduğunu yazdığını delilleri ile göstererek o dönemdeki ayrışmanın ne denli olduğuna dikkatleri çekti.

O dönemlerde islamî duyarlılığa sahip olan medyanın da zayıf olduğuna değinen gazeteci yazar Kenan KIRAN: “Siz medyaya sahip değilseniz başarısız olursunuz.” diyerek medyanın önemini de vurguladı. O dönemle ilgili kimsenin özür dilemediği acı gerçeğini de söyleyerek sözlerine son verdi.Program soru-cevap faslının ardından katılımcılara sunulan hediyeler ile sona erdi.


 Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!