Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

TV’lerdeki Evlilik Programları Aile Kurumunu Örseliyor

imh.org

06-12-2012

TV’lerdeki Evlilik Programları Aile Kurumunu Örseliyor
Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanan evlilik programında yaşananlar bu tür programların aile kurumunu ne kadar örselediğini ortaya koydu.

Programa bağlanan damat adayı ile telefonda yaşanan diyaloglar bu tür programlarda sunulan aile kurma anlayışının nasıl hastalıklı sonuçlar üretebileceğini gösterdi. Telefondaki damat adayı evlenilecek bir erkekte bulunması gereken tüm özelliklere sahip olduğunu ifade ederek mal varlığı ile sahnedeki gelin adaylarının oldukça ilgisini çekti.

Telefon konuşmasının sonlarına doğru, sunucunun “Hangi gelin adayına talipsiniz?” sorusuna telefondaki kişinin verdiği cevap bu tür programlarda işin nasıl çığrından çıktığını gösterdi. Telefondaki adam stüdyoda bulunan hiçbir gelin adayına talip olmadığını, stüdyodaki bir damat adayı ile izdivaç yapmak istediğini söyledi. Sunucunun olayı şaka zannederek toparlamaya çalışmasına rağmen telefondaki damat adayının ısrarlı tutumu sonucu telefon görüşmesi apar topar yarıda kesildi.

Aile kelimesi en geniş anlamıyla bütün ihtiyaçların; ama akla gelebilecek her türlü maddi, manevi, psikolojik vs. bütün ihtiyaçların giderildiği yer anlamına gelir. Toplumların, insanlığın temel taşıdır. Aslına bakılırsa dünyada bulunan en küçük devletçiktir. Bu kadar önemli olan bir kurumun oluşturulmasının belli kuralları, normları ölçüleri olmalıdır; çünkü sağlıklı aile kuralları olan ailedir. Aile, samimiyetin olmadığı, kişilerin olduğundan farklı göründüğü, bol göz boyamalı ekran şovları ile kurulacak bir kurum değildir.

Televizyon şovlarında, dizilerde kişiler gerçek yüzlerini, kendi gerçekliklerini göstermezler. Oradaki kaygı farklıdır. Görücü gelir ki bu kişiye katı, yatı, arabası, parası olup olmadığı sorulmuştur, görülen elektrik alamaz veya “bu kadar gelmiş bari hatırı kırılmasın, bir çay içelim der” sonra… Aslında sonrası yok. Yine elektrik alınmaz bu böyle sürer gider. Aile mahremiyeti, sevgi, saygı, aşk, ebeveynlik, yuva kurma gibi kavramların içi boşaltılır. İş eninde sonunda gelmiş “Elektrik almaya” dayandırılmıştır. Aileler yani küçük devletçikler böyle kurulmaz, böyle kurulmamalı yoksa boşanma oranı en düşük ülkeyiz diye övünürken bakıyoruz ki %2’den %4’e çıkmış, belki bir bakacağız %5 olmuş. Aile elektrik üzerine değil adalet, sevgi, saygı üzerine kurulur.

Bu sebeplerle insanlarımızı yanlış yönlendiren evlilik programları, gerçek anlamı ile ifade etmek gerekirse evlilik şovları yayından kaldırılmalıdır. Yazının başında ifade edilen absürt durumların yaşandığı televizyon programlarına RÜTÜK tarafından gereken sınırlandırmanın getirilmesi toplumumuzda giderek yara alan aile kurumunun korunması açısından önem arz etmektedir.

Yazan: Psikolog Süleyman ÖRİKLİ
Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • erdal erol
    09-12-2012

    Aile kurumlarının değerinin korunabilmesi ve nesillerimizin temizliği açısından bu tür evlilik programları yayından derhal kaldırılmalıdır. Saygılarımla. Allah'a emanet olunuz.

Videolar