İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT

İNSİCAM Dergisi 14. Sayısı Çıktı

04-04-2022

İNSİCAM Dergisi 14. Sayısı Çıktı

İNSİCAM Dergisini Okumak İçin Tıklayınız

Şekûr olanın adıyla.

İki yıldır hayatın her alanını olduğu gibi ibadet hayatını da oldukça olumsuz etkileyen koronavirüsün etkisi oldukça azaldı. Rabbimize hamd ü senalar ediyoruz. Her ne sebeple ortaya çıkmış olursa olsun, bu hastalığın bütün insanlığı çok derinden, çok boyutlu etkilediği, tartışılmaz bir hakikat. Cenâb-ı Allah bütün insanlık âlemini her türlü hastalıktan, dertten, acıdan korusun, bizlere rahmetiyle muamele buyursun.

Hastalıktan kurtulacağız diye sevinirken bu kez Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile bütün dünya madden ve manen yeni bir daralmanın, karmaşanın, kargaşanın, huzursuzluğun içinde, ortasında buluverdi kendisini. Emperyalist devletlerin doymak bilmez iştihaları yüzünden yüzbinlerce insan ağır trajediler yaşıyor son zamanlarda. Bu işgal, Batı’nın gerçek yüzünü gösteren mühim bir turnusol kâğıdı oldu. On yıllardır Müslüman dünyada akan kan ile sarı saçlı, mavi gözlü insanların akan kanının aynı olmadığını (!) öğrendik bu vesileyle. Evet, Batı, Avrupa’sıyla Amerika’sıyla kendinden olmayanı insandan saymıyor. Bunu, bir kez daha müşahede ettik.

İşte bu ahval içinde yeni bir arınma zamanına, mübarek Ramazan’a ulaştık. Rabbimize hamdolsun, şükürler olsun. Her türlü kirin, pasın, günahın, çirkefliğin insanı ve insanla ilgili her şeyi değersizleştirdiği bir zamanda, bu kutsal vakitler, umulur ki hepimize yeni manevi kapılar, yeni ruh pencereleri açar. Bunlara öyle muhtacız ki!

Bu sayımız neredeyse Ramazan Özel Sayısı oldu; dosyayı aşan bir hacimle Ramazan ayını, bu manevi iklimi, bu iklimin unsurlarını, bu iklimde cereyan eden olayları çeşitli açılardan ele almaya çalıştık. Sayfalarımızı çevirdiğinizde, Ramazan dışında da yazılarımızın olduğunu göreceksiniz.

Bereketli ve verimli bir Ramazan geçirmenizi dilerken sözümüzü merhûm Mehmed Zâhid Hocaefendi’nin şu sözüyle bitirelim:

“Ramazan ayı, aç kalma ayı değildir.

Ramazan ayı, açları doyurma ayı da değildir.

Ramazan ayı, tok gezme ayı hiç değildir.

Ramazan ayı günahlardan arınma ayıdır. Günahlardan arınalım ki olgunlaşalım.

Her şeyin olgunu makbul olduğu gibi, insanın da olgunu makbuldür.”

Mayıs sayımızda daha güzel günlerde buluşmak niyazıyla Şekûr olana emanet olunuz.

Genel Yayın Yönetmeni
Prof. Dr. Mustafa Özel

Diğer Haberler