İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT

Her gün Aşura Her Yer Kerbela

29-08-2020

Muharrem ayının müslümanların dirilişine vesile olmasını diliyoruz.

Her gün Aşura Her Yer Kerbela

Bu gün on Muharrem aşura günü. Bugün, Peygamber Efendimizin (sav) torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu yetmişten fazla Müslümanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehid edildiği gündür.

On Muharrem günü Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının adı olarak kaydedilmiştir. Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları asil duruşları ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, onlara zulmedenler insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir.

Aşura günü vesilesiyle Allah yolunda şehit olan tüm mü'minlere Rabbimizden rahmet dilerken, Muharrem ayının müslümanların dirilişine ve kurtuluşuna vesile olmasını niyaz ediyoruz. 

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki: “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” (Müslim, “Sıyâm”, 202)

“Aşure günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım.” (Tirmizî, “Savm”, 48)

Hazreti Aişe (r.ah) İslâm öncesinde, Mekke halkının oruç tutmakta olduğu aşure gününde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmekte... Allah Rasulü Medine’ye hicret ettikten sonra da bu orucu tutmuş ve müminlere de onuncu günü ile birlikte, bir gün öncesi veya sonrası ile oruçlu olmalarını tavsiye etmiş... (Ahmed b. Hanbel, VI, 244)

Diğer Haberler