İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT

Amerikan faşizmine karşı yükselen Amerikan baharı

06-06-2020

Adalet yoksa huzur da yok…

Amerikan faşizmine karşı yükselen Amerikan baharı
Önce, çok uzun zaman önce kirli niyetleri ile geldiler. Kimsenin olmayan havayı, suyu ve toprağı kirlettiler.  Gerçek sahiplerinin ellerinden topraklarını aldılar. Ağaçlarına, dağlarına, hayvanlarına göz koydular. Zevk için bizonlarını öldürdüler, insanları katlettiler. Bereketli topraklara tasallutta bulunup, bu toprakların çocuklarının ve halklarının kanlarını döktüler. Sonra utanmadan, arsızca, hayâsızca katlettikleri insanlara “vahşi” dediler. Bize, onları vahşi olarak tanıttılar, kendilerini de masum medeni beyazlar olarak.  Bizler hapishane kaçkını beyaz adamlara karşı Allah'ın bu güzel topraklarda yarattığı, misafirperver insanların çocuklarının attığı adalet çığlığının yanındayız. Kendimiz ve hepiniz için.
 
Beyaz adamlar ellerinde delikli borularla geldiler. Yakan ve yok eden silahlarla. Büyük gemileri ve büyük mahzenleri vardı. En güzellerini, en iyilerini; ellerini, ayaklarını zincirlerle birbirlerine bağlayıp karanlık, nemli, havasız mahzenlerde taşıdılar. Taşıdıkları gemilerin kiminin ismi Amistat’dı kiminin Quen Elizabeth. Haçlarıyla gelip özgür insanları zincirlere vurdular. Üstelik bunu Afrika’da kardeşi kardeşe kırdırarak yaptılar. Gemilerde açlıkla sınadılar. Biraz hasta olanları zincirleriyle birlikte okyanus diplerine saldılar. Özgür insanları ve çocuklarını ve onların çocuklarını, köleler yaptılar. Bataklıklarda sıtma bulaştırdılar. Pamuk tarlalarında 14-16 saat çalıştırdılar. Şeker kamışı tarlalarında susuz bıraktılar. Beyaz adamın körlüğü kızgın güneşlerde hepsini kör etti. İsimlerini, kimliklerini ellerinden alıp her birinden bir “Tom Amca” çıkartmak için lanet kanunlarıyla üstlerine üstlerine gittiler. 
 
Kara kıtanın renkli insanları,  Kunta Kinte’nin çocukları “Güç ve iktidarın sahibi olduğunu düşünenlere” “Yeter artık. Adalet yoksa huzur da yok…  diye sesleniyor. Bize yağmalamadan bahsetmeyin. Yağmacı olan sizlersiniz. Amerika siyahi insanları yağmaladı. Buraya geldiklerinde Amerikan Yerlilerini yağmaladılar. Yağmacılığı sizden öğrendik. Şiddeti sizden öğrendik. Eğer bizden daha iyisini bekliyorsanız, önce siz bunu yapın!”
 
Bizler, Bilal’in kardeşleri, Ammar’ın yoldaşları, Selahattin’in neferleri, Hanzala’nın yüzüne bakmadığı arkadaşları, Mısır’daki, Filistin’deki, Suriye’deki evsizin komşusu olan bizler; demokrasi vadiyle gelip diktatörleri desteklemenizden, onlarla iş tutmanızdan bıktık. Yalancı özgürlük vaatleriyle bizleri kapitalizmin kölesi yapmaya çalışmanızdan bıktık. Bahar umudumuzu hazana döndürmenizden bıktık. Hülasa dünyanın diğer tüm halklarını yok sayan lanet mantığınızdan da mantalitenizden de bıktık. İnsana ve medeniyete olan düşmanlığınızdan bıktık usandık…
 
Bu yüzden dün, bugün ve yarın başından sonuna kadar dünyanın tüm ezilen, haksızlığa uğratılan, hakları ellerinden alınan; yokluğa, sefalete, adaletsizliğe mahkûm edilen tüm halkların yanında olduğumuz gibi, bugünde Amerikan faşizmine karşı Amerika’nın içinden yükselen adalet çığlığın da yanındayız, arkasındayız.
 
AMERİKAN FAŞİZMİNE KARŞI AMERİKAN BAHARINI DESTEKLİYORUZ.
 
Kemal ÖZDEN
İnsan ve Medeniyet Hareketi YİK Başkanı

Diğer Haberler