İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
Yakup DAĞERİ

KERBELA’YI FARKLI OKUMAK

KERBELA’YI FARKLI OKUMAK
 
Yanık mersiyeler, lanetli matemler ve asırlardır ardı arkası gelmeyen kelamî polemikler. 
 
Kerbala deyince ilk akla gelenler maalesef bunlar. Ne Hüseyin’i (r.a.) anmış ne de anlamış oluruz böyle. Asırlardır mevlid/naat manzumeleri ve besteleriyle kutlu nebiyi anlamadığımız gibi... Kabul edelim ki bu ritüellerin (ayinlerin) tamamı musiki bir fantazyadan fazlası değil. Gerçeklerden kopmuş, içte kalan dileklerimizi imgelerle (tahayyül) mutmain etmeye çalışmaktan öte geçmiyor. Fakat yapınca zihnen rahatlıyor, ruhen mesuliyetten kurtuluyoruz. Bu vahşi cinayete de bir Yezit bularak nefsimizi tamamıyla tezkiye etmiş oluyoruz. Üstelik çokta kolay. Temelde dinî, siyasî ve kabilevî sebeplerin etkili olduğu bir iktidar mücadelesinden kalan acı tecrübeler ve hayatî dersler ile kafa yormakla neden uğraşalım ki? Evet, mesele tamda bu; acı tecrübeler ve hayatî dersler. 
 
Sorular, sorunlar ve meseleler… Sadece h. 61. yıla münhasır değil, yüzyıllara şamil. Bu kadar uzun sürmesi konunun biriktirilerek bu güne taşınmasından ibaret. Her yüzyılda ve her saltanatta irili ufaklı Kerbelalar yaşamışız. Hatalar tekerrür etmiş, kanlar yine akmış. Dolayısıyla bir mekteptir Kerbela, okuyup anlaşılması gereken bir ders, tekerrür etmemesi gereken eylemler destesi… Bu hususta zihnimizi sahih bilgi ile yoğurmadıkça ve bedenimizi bilginin gereği ile yormadıkça Kerbela’da damlayan her kan bizden şikâyetçi olacaktır. 
 
Anbean makyaj değiştirerek önümüze çıkan onlarca Yezidî zihniyet kendisine taraftar bulacağı zeminini bulmakta da hiç zorluk çekmiyor. Bizler ise Hüseyinler vermeye korkarım ki alışmışız… Nasıl çıkılacak bu hengâmeden, nasıl çıkacağız Kerbelâ topraklarından? Bu kaos ortamına girmemizi engelleyecek yol göstericilere ihtiyacımız var. Hz. Hüseyin’e gitme diyen Ömer oğlu Abdullah ve Abbas oğlu Abdullah gibi… 
 
Ezcümle; lanet okuyana Şii, okumayana Yezidi diyorlar. Böyle düşündüğümüz sürece bilanço ağırlaşıyor; 70.000 kere 70 şehit… Affet Allah’ım!

Diğer Makaleleri