İhtisas Kurumları
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT

Hakkımızda

Bismillahirrahmanirrahîm

Yüce Allah Kur’an-ı Kerîm'de buyuruyor ki ;

وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ

وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

"İçinizden hayra çağıran, iyiliği yayıp kötülükleri önleyen bir topluluk bulunsun.

İşte selâmet ve felâhı bulanlar bunlar olacaklardır.“

Ali imran - 104          

 

Müslümanca yaşamaya çalışan insanımıza, hayat hakkı tanımayan birçok güç odağı ve olumsuzluklar barındıran 1990'lı yılların başında, bizler ferdi duruşlar sergileyerek bu olumsuzlukları aşamayacağımızın farkına varmıştık. Bu yüzden, Rabbimizin bizi muhatap kabul edip, kurtuluş reçetesini önümüze koyduğu bu ayet-i Kerime’yi kendine düstur edinen kardeşlerimiz ile birlikte, Sultangazi ilçemizde, şu anki birliğimizin temellerini attık.

 

1993-1994 yılları arasında bir spor kulübü çatısı altında başlayan kurumsallaşma sürecimiz, 1994-1997 yılları arasında "aksa mescidi derneği" ile olgunlaşmaya başlamıştı. 1997-2001 yılları arası, kurumsal anlamda kendimizi sorguladığımız yıllar oldu. Bu dönemde bir taraftan davet ve irşad çalışmaları yürütülürken, bir taraftan da dış etkenlerden olabildiğince uzak, bize has bir kurumsallaşma ve yapılaşmanın arayışına girdik.

Nihayet 2001 yılında "Mevlana Çelebi İlim ve Hizmet Vakfı" nı kurduk. İlerleyen yıllarda aynı şuur ve dava bilincini taşıdığımız arkadaşlarla, "İnsan ve Medeniyet Hareketi" çatısı altında birleştik. Bu birleşmenin ürünü olan ve şu anda hizmetlerimizi yürüttüğümüz "İnsan ve Medeniyet Hareketi Mevlana Derneği" bu kutsal yolda gelebildiğimiz son hizmet durağımızdır.

Bugün binlerce gönüldaşı ve yüzlerce üyesi olan bir kurum haline gelen "İnsan ve Medeniyet Hareketi Mevlana Derneği" hizmette sınır tanımadan, Gaziosmanpaşa ve 50. Yıl temsilcilikleri ile açılımına devam etmektedir.

Derneğimiz bünyesindeki hizmetlerin çeşitliliği dolayısıyla oluşturulan alt birimler ve komisyonlar, insanımıza ulaşma, kuşatma ve donatma anlamında tüm gayretlerini ortaya koymaktadır.