İhtisas Kurumları
HAREKET SPOR KLÜBÜ

HAREKET SPOR KLÜBÜ

GENÇ HAREKET SPOR KLÜBÜ

WEB SİTESİNE GİT
Mutlu Aile

Mutlu Aile

Mutlu Aile Mutlu Çocuk Eğt. Kül. ve Day. Der.

WEB SİTESİNE GİT
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği

WEB SİTESİNE GİT
GİV

GİV

Girişimci İş Adamları Vakfı

WEB SİTESİNE GİT
İnsan Vakfı

İnsan Vakfı

İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

WEB SİTESİNE GİT

İMH 2022-2023 DÖNEMİNE “DAVET VE İRŞAT” TEMALI AÇILIŞ PROGRAMI İLE BİSMİLLAH DEDİ!

02-10-2022

İMH 2022-2023 DÖNEMİNE “DAVET VE İRŞAT” TEMALI AÇILIŞ PROGRAMI İLE BİSMİLLAH DEDİ!

İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) Genel Merkezi tarafından organize edilen ve tüm temsilciliklerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen "Davet ve İrşat / Söz Verdik"  temalı açılış programı ile İMH yeni dönem faaliyetleri başladı.

İnsan ve Medeniyet Hareketinin tüm temsilciliklerinden yönetim kurulu, komisyon ve birim üyelerinin hazır bulunduğu program, İMH Genel Merkezi Bahariye Mevlevihane'sinde Ömer Şengün tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Mustafa Çöpüroğlu'nun sunuculuğunu üstlendiği Programın açılış konuşması Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Kemal ÖZDEN tarafından yapıldı. Konuşmasına yeryüzünü imar etmenin ne anlama geldiğini ve İrşat ile olan ilişkisini açıklayarak başlayan Özden, "Bizlerin yeryüzünü imar etmek gibi bir sorumluluğu var. Sadece kendimiz için değil yeryüzümü yaşanabilir kılmanın adıdır imar etmek. İmar etmenin yolu davet ve irşattan geçer. İrşada olan ihtiyacı anlamak için insanı tanımak gerekir. Varlık aleminin hem “eşref-mahlukatı” hem de “esfel-i sâfilin” insandır. İrşat, insanı fıtri bir akla olgunluğa erdemli yaşama ve sağ duyuya eriştirme faaliyetidir." diye konuştu.

Özden sözlerini şöyle devam etti:

"Kurumlarımızda insanımıza ve milletimize verdiğimiz hizmetlerin devam etmesini kesinlikle istiyoruz. Bunun kadar önemli olan diğer bir husus kurumlarımızın Davet ve İrşat faaliyetlerinin sokağa, mahalleye eve, okula ve hayata taşınması olacaktır. Bizi geliştirecek, eksikleri gidermemize vesile olacak ve inşallah burada birbirimize binlerce hidayet öyküsü anlatacağımız bir sonucu olacaktır. Bugünlerin yakın olduğuna inanıyorum."

Sözlerini yeni dönem ile ilgili temennileriyle tamamlayan Özden, "Bizleri dinde kardeş kılan, müminlerden taraf kılan Rabbimize hamdolsun! Davet ve irşada dünyanın ne kadar ihtiyacı olduğunu, dünyanın durumuna bakarak görebiliriz. Kardeşlerim merhametli olun çünkü Allah merhametli olanı sever. Hareketimizin “Toplumu Takva Ekseninde Değiştirme” hedefi için yeryüzünün her bölgesinde hiç vazgeçmeden; ev, sokak, mahalle, okul, üniversitelere davet ve irşat faaliyetlerimize devam etmeliyiz. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki çatışmalara, zulümlere, baskılara ve savaşlara şahit oluyoruz. Biz yeryüzünün umudu olmaya devam ediyoruz.

Kardeşlerim! 30 yılı aşkın bir süredir mensubu olduğum bu Harekette dostluğun, kardeşliğin öneminden daha mühim bir şey görmedim. Bu dostluk sahabe ahlakındandır. Yeni dönemin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum." dedi.

Program İMH Anadolu Teşkilat Başkanı ve İMH Yönetim Kurulu Üyesi ERTUĞRUL Taşlı’nın seslendirdiği Nuri PAKDİL’in "Rahman" şiiri ile devam etti.

İMH Onursal Başkanı Mehmet Güney’de, “Güzel ahlak ve gönüller kazanmak, bizim için kaçınılmaz bir görevdir. 2022-2023 dönemi Efendimiz (sav)'den günümüze gelen hayır çağrımızın yeni bir dönemi olsun. Geçmişi itibarlı kılan ihlas ve samimiyetti, bugünümüzü de itibarlı kılacak olan yine ihlas ve samimiyetimizdir. 'Ahlak-ı hamide' mühimdir, bu ahlakın toplumsal hizmete dönüşmesi de bir o kadar önemlidir. Kur'an-ı Kerimin ve Sünnet-i Rasûl’ün anlaşılması için faaliyetlerimize devam etmeye İlmin arkasındaki ahlak ve hâl kısmı ıskalanmamalıdır. Büyük mütefekkirlerimize dikkat edersek bu bütünleşmeyi görürüz. Ahlak ve ahlaksızlık, siyah ve beyazın farkı gibidir. İşlerimizin mayası yanındakine değer katan kolektif değer olan ahlaktadır. İstikametimizi kaybetmemeliyiz, bu istikamet bizi cennete götürecek Allah'ın izniyle. Etrafına yük olmayan bir kardeşlik anlayışı geliştiriyoruz, bunu devam ettirmeliyiz. Rabbim gayretlerinizi arttırsın, ayağınıza taş değdirmesin.” diyerek programın ikinci konuşmasını gerçekleştirdi.

Anadolu Teşkilat Başkanlığı Eski Üyesi İzzet HAMZA ise “Bir İyilik Hikayesi” konulu konuşmasında “Sevinçle açılan kapılar çocukların bizim yanımıza koşarak gelmeleri hem bizim hem onların mutluluğuna şahit olmak bu işin lokomotifi oldu. Kapısı çalınan aileler erzak almak ile birlikte diğer sorunlarını da sizinle paylaşıyorlar. Siz onların bazı sorunlarına çare olamasanız da onları dinlemek onları oldukça rahatlatıyor. Kapının çalınması ailenin topluma olan kinini azaltıyor.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında yaşadığı bir anıyı anlatan HAMZA, "Yıllar önce erzak dağıtımı için bir kapıyı çaldık. Bir hanımefendi eteklerine yapışmış 3 çocukla beraber kapıyı açtı. Hüzünlü bir şekilde hoş geldiniz dedi. Halini hatırını sorduk. Ağlayarak bir çocuğunun intihar ettiğini söyledi. Bir kız çocuğu okula gidiyor, ama ayakkabısı yok. Ertesi gün annesinin ayakkabısı ile gidiyor. Bir iki numara büyük tabi. Okuldaki arkadaşları gülüyorlar dalga geçiyorlar. Çocuk ağlayarak eve geliyor ve kendisini asarak intihar ediyor. Biz, o evin kapısını çalmadan birkaç gün önce yaşandı bu olay. Keşke bir hafta önce gidebilseydik. Bunun gibi örnekler var.  İyiliği geciktirmememiz gerektiğini, kapısının çalınmasının çok önemli olduğunu bu örnek ile görmüş olduk.” diyerek sözlerini tamamladı.

Program Genç Hareket Esenyurt üyesi Özkan BAL’ın seslendirdiği ezgi ve marşlar ile devam etti.

Programda İMH Genel Sekreterlik görevini 9 yıldır sürdüren Mehmet BULAYIR, görevini Semih ŞENKARDEŞLER' e devretti. Devir teslim bölümünde sözü alan Mehmet BULAYIR, "İnsan ve Medeniyet Hareketi ile ilk temasım rahmetli Akif Emre ağabey ile aynı evde kalmak şerefine nail olmakla birlikte başladı. İnşallah son nefesime kadar da devam edecek. Allah istikametimizi bozmasın." dedi.

İMH yeni Genel Sekreteri Semih ŞENKARDEŞLER’ de "Aslında benim durumum yeni bir başlangıç. O yüzden bundan sonra atacağımız güzel adımların başlangıcı olsun demek istiyorum. Allah bizleri utandırmasın. Lise hayatımdan bu yana önce 'Müslüman Gençlik' ve daha sonrasında 'İMH' bünyesinde yer almaktan gurur duyduğum bir serüvenim var" diye konuştu.

Devir teslim töreninde söz alan Kemal ÖZDEN "Hamd olsun uzun zamandır güzel bir gelenek başlatmış olduk. Görevini belirli bir süre icra eden kardeşlerimiz gönül rahatlığıyla kendisinden sonra gelecek kardeşlerimize devrediyorlar. Genel Sekreterlik görevi bizim camiamızın en önemli görevlerinden birisi. Ben huzurlarınızda Sevgili Mehmet BULAYIR Ağabeyimize yapmış olduğu çalışmalardan ve bugüne kadar göstermiş olduğu özveriden dolayı hepimiz adına teşekkür ediyorum. Aynı şekilde Semih ŞENKARDEŞLER Kardeşimin görevini en iyi şekilde yürüteceğine inanıyorum. Her iki kardeşimiz için yaptıkları ve yapacakları hizmetlerden dolayı dua ediyorum” açıklamasında bulundu.

İnsan ve Medeniyet Hareketini 2022-2023 dönem açılış programı Genç Hareket İstanbul Başkanı Abdulkadir KIZILBOĞA tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Diğer Haberler