Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Halep'te yanıp Antep'e düşen ateş sönsün artık

Kemal ÖZDEN

01-05-2016

Halep'te yanıp Antep'e düşen ateş sönsün artık
Suriye’de süren iç savaşın en kanlı günleri yaşanıyor. Rus kuvvetlerini arkasına alan zalim Esed rejimi günlerdir Halep’e bomba yağdırıyor. Suriye’de mücadele eden gurupların hiç birinin tamamen kontrol altına alamadığı kent şu anda rejim ve muhalifler arasında paylaşılmış durumda.  
 
Esed rejimi son günlerde bombardımanı arttırarak önümüzdeki günlerde yapılacak olası bir kara operasyonuna hazırlık yapıyor. İç savaş öncesi Suriye’nin ticaret merkezi olan Halep şehri Türkiye sınırına 50 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden kentin kimin kontrolünde kalacağı önem arz etmekte. Esed rejimi kenti ele geçirerek Halep'in kurulacak bir Nusayri devletinin sınırları içinde kalmasını istiyor. 
 
Rus destekli rejim güçleri kenti baskı altında tutarken DAİŞ kentin değişik bölgelerindeki kontrolü elinde bulunduran muhalif guruplara zaman zaman saldırılar düzenleyerek Esed rejiminin ilerlemesini kolaylaştırıyor.
 
Rus savaş uçaklarının bir haftadır bombaladığı kentte yüzlerce sivil hayatını kaybedetti. Yapılan bombardımanlarda özellikle sivil hedefler vurularak herşeye rağmen Halep’te kalan insanlar cezalandırılıyor. Helep’te hastanelerin, okulların, camilerin bombalanmasına dünya devletleri ses çıkarmazken sosyal medyada yükselen cılız Halep yanıyor sloganları hepimizin vicdanını kanatıyor.
 
Türkiye'ye Suriye'den atılan roketler ve farklı şehirlerimizde patlatılan bombalar Türkiye'nin kendi iç gündemine sıkışıp kalmasını sağladı. Suriye’de yaşanan iç savaşı sona erdirme kudretine sahip olabilecek tek ülke olan Türkiye kendi sorunlarıyla boğuşarak bölgedeki etkisi azaltılmak isteniyor. Türkiye sınırları içine taşınan şiddet Antep’in kardeşi olan Halep’in yoğun bir şekilde bombardımana uğramasına Türkiye’den gelecek güçlü sesi en başından engellemiş oldu. Türkiye’nin bölgede etkili rol oynamasını istemeyenler zaten Güneydoğu'da PKK'yı kullanıyorlar. 
 
Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan kör dövüşün en çok küresel güçlerin işine geldiği gerçeği apaçık şekilde ortada duruyor. Ortadoğu’da yanan ateşin neden bu kadar uzun sürdüğü sorusana çok basit bir cevap vermek mümkün. Amerika başta olmak üzere dünya üzerinde silah satan firmaların son üç yılda borsa değerlerindeki yükselişe bakarsak herşeyi daha kolay anlayabiliyoruz. Dünyanın bir numaralı silah üreticisi ABD'nin en büyük savunma şirketlerinin borsa hisseleri Arap Baharı ve Suriye savaşı süresince büyük artış gösterdi. New York Borsası'nda işlem gören bu hisseler 2010'dan bu yana yüzde 250’ye yakın değer kazandılar.
 
Batılılar silah üretiyor ve ürettikleri silahları satmak için Müslüman ülkelerde kanlı bir Pazar kuruyorlar. Bu kanlı pazarda batılılar para kazanırken müslümanlar ölüyor, kadim şehirleri harabeye dönüyor, ekonomik güçleri sıfırlanıyor. Suriye'de süren savaşın tek kazananı ne yazık ki yine bu oyunu kuranlar.
 
Küresel güçler tarafından yazılan bu kanlı senaryoda kendisine acı çekme rolü verilen müslümanların bu gidişe artık bir dur demesi gerekiyor. Halep'te yanıp Antep'e düşen ateşin sönmesi için bütün Müslümanlar ortak irade göstererek birşeyler yapmalıdır. Kendi acılarımıza kendimiz merhem olmadıkça yeryüzünde izzetli günlere kavuşmamız mümkün olmayacaktır.
 
Kemal ÖZDEN
İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı
 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!