Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Suruç Saldırısı Bir Provokasyon Aracına Dönüştürülmemelidir.

Kemal ÖZDEN

21-07-2015

Suruç Saldırısı Bir Provokasyon Aracına Dönüştürülmemelidir.
Yaşadığımız Ortadoğu coğrafyası geçmişten günümüze her zaman çıkar çatışmalarının yaşandığı bölgedir. Osmanlı bakiyesi topraklarda batılı sömürgeciler ekonomik çıkarlarına uygun bir düzen sağlamak için yıllarca mücadele ettiler. Ne yazık ki bu mücadele mazlum halkların kan ve gözyaşları eşliğinde günümüzde de devam ediyor.

Hemen yanımızda Irak ve Suriye’de batılı dizayn edicilerin isteğine göre bir düzenin kurulması için insanlar öldürülüyor, milyonlarca kişi yurdundan yuvasından ediliyor. Bu çıkar savaşında piyon olarak kullanılan, ölen, öldüren ve sürgün edilenlerin yine bu toprakların insanı olması yaşadığımız acıları daha vahim hale getiriyor.

Batılı ülkelerde bir günde 8-10 kişi ölse günlerce gündem olurken bölgemizde her gün yüzlerce insanın ölmesine kimse sesini çıkarmıyor. İslam coğrafyasında yaşanan acılar ve ölümler sanki normal bir şeymiş gibi dünya milletleri tarafından sessizce izleniyor.

Ramazan bayramının sevincini daha geride bırakmadan Pazartesi günü Suriye sınırında bulunan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde patlatılan bomba sonucu 32 kişi ölürken onlarca kişi yaralandı. Suruç’ta Amara Kültür Merkezi bahçesinde sosyalist gençlik grubunun basın açıklaması yaptığı sırada bombanın patlatılması bazı odakların hemen iktidar ve İslamcı çevreleri hedef tahtasına koymasına neden oldu. Özellikle HDP’nin gerilimi tırmandırıcı açıklamalar yapması ve saldırıyı kullanarak kendi batıl(ı) ideolojisinin propaganda aracına dönüştürmesi asla kabul edilemez.

Dünyanın neresinde olursa olsun silahsız ve sivil hedeflere yönelik saldırıları lanetliyoruz. Kendilerine davet ulaştırılmaya muhtaç insanlara karşı yapılan saldırıların arkasındaki unsurlar asla muazzez İslam dininin temsilcileri olamaz. Bu tür saldırılarla ülkemizde seçim sonrası oluşan boşluk birileri tarafından değerlendirilerek ülkemizin son otuz yılını ipotek altına alan kardeş kavgası yeniden alevlendirilmek isteniyor.

Suriye ve Irak’ta yanan ateşin Türkiye’ye sıçraması için her türlü karanlık oyunu devreye sokanların ekmeğine yağ sürecek açıklama ve davranışlar bu ülkede yaşayan herkese zarar verecektir. Bu tür saldırılar karşısında suhuleti elden bırakmadan ülkemizdeki huzur ve güven ortamını bozacak eylemlerden uzak durulmalıdır.

Suruç’ta yapılan bombalı saldırıyı kınıyor, Türkiye’nin hassas bir dönemden geçtiği bu günlerde yapılan provokatif eylemlere karşı herkesi uyanık olmaya davet ediyoruz.

Kemal ÖZDEN
İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı

 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!