Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

İçe Yolculuk

Filiz BALCI

25-07-2012

İçe Yolculuk
“Yolculuk her zaman düşündüm onu
İçimde bu azgın davet ne demek?
Oraya, nerdeyse güneşin sonu
Uçmak, kaçıp gitmek, geri dönmemek.”
 
Beraber yaşadığımız topuluğa bakıp da bir zamanlar göçebe bir hayat sürdürmüş olduğumuzu hayal etmek çok zor. 
Bizi yoran, tutsak eden, yabancılaştıran alışkanlıklar içinde boğulmuş durumdayız.
Oysa göçebeler tahminimce çok ayrıntısız ve sade bir hayat yaşıyorladı. En gerekli en lazım olan eşyaları taşıyorlardı yanlarında. Bu, onları hem özgür kılıyor hem alışkanlık, bağımlılık ve dünyevilikten koruyor olmalydı.
Bir yere gidecek olsak ne kadar çok şeyi götürmek zorundayız. -Onsuz yaşanmaz- ne kadar çok eşyamız var.
Bir o kadar esaretimiz bir o kadar yükümüz. Ne zaman bu kadar çoğaldı bu teferruatlar,gerçek midir bu ihtiyaçlar?
Bunu test etmenin neyse ki bir yolu var; yolculuk.
Uzun zamandır yaşadığımız yerden geçici olarak bile ayrılıyor olsak, hemen ilk açılımı yapar zihin; " Bir gün buradan tamamen gideceğim. Ve bensiz de akacak nehirler."
Bitmek bilmeyen yol, bildiğimiz ama idrak edemediğimiz bir hakikat daha düşer kalbimize;" Allahın arzı ne kadar büyük, ben ve sorunlarım ne kadar küçüğüz."
Akıp giden evler, insanlar herkesin ayrı ayrı yaşadığı bu kollektif hayat biraz sarhoş eder bizi. Her ev bir ayrı dünya, her evde bir imtihan yaşandığını tahmin ederek merhamet duyarız insanlara. Yanından akıp gittiğimiz insanlardan birinin de aslında kendimiz olduğunu, zamanın  akıp gittiğini anladığımızda "Dünya gerçekten de iki kapılı bir handır, biz de bu yolu hiç bitmeyecek zanneden  gafilleriz." deriz.
Bu uyanış böyle uzar gider. Yolda insan bütün bağlılıklarını sorgular. Bütün alışkanlıklarını.Geçici bir süre de olsa bırakılmaz zannedilenler  bırakılmıştır.Bu açıdan yolculuk  bir ölüm provası bile sayılabilir.
Yol bir tefekkür, yolculuk bir hicret olabilir. Hatta üzerinde düşünüp karar veremediğimiz müşkülleri yolda düşünmek daha isabetli sonuçlara götürebilir.
Yol tefekkürü diye bir şey var mıdır, bilmiyorum. Ama olması gerekir kanımca. Maddi uzaklaşma, manevi uzaklaşmayı da beraberinde getirince daha sağlıklı düşünebilir insan.Ve dönüşte daha cesaretli, daha sorgulanmış bir başlangıç yapılabilir.
Biraz uzaklaşma
Biraz uzlet
Biraz göçebelik...Faydalı olabilir. 
 
Kaynak: Buülkegazetesi


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Neslihan Yürükçü
    10-08-2012

    İçe yolculuk yapmadan yapılan her şey boş.Bütün kayıplar bu yüzden yaşanıyor.Oysa ki bunun tadını bir alsak her şey kaybettiği anlamını bulur.İçe yolculuk yapmadan yaşanan hayat eziyettir.Geç olmadan bunu başarabilmek dileği ile...

  • M.Uçar
    01-08-2012

    Özgürleşmek insanın elinde olduğu halde daima başkalarının elinde olduğunu zannettiği ve köleleştirmek için insanoğlunun korkutulduğu birey olmanın en gerekli özelliğidir. Neden köle gibi çalıştığımızı hiç düşündünüz mü? Sabah gidip,akşam yorgun ve bitkin evlerimize neden düştüğümüzü? Oruçlu iken bile masada görünmek ihtiyacı? Hangi vazgeçilmez ihtiyacımız için_ Hangi olmazsa olmaz için? Köleliğimiz bize ihtiyacımız olduğu husussunda dayatılan mal ve hizmetlerden ve maddi manevi hazlardan oluşuyor aslında. Evimizde komşumuzdaki gibi LED ekran Tv olmaz ise yaşayamaz mıyız? Cep telefonumuz kameralı olmazsa duyamaz mıyız? Yoksa buzdolabımız A sınıfı olmaz ise tat alma hissimiz mi kaybolur? Ayşe Şasa " Bir tek ot'a muhtaç olarak yaşayan insanı kim köleleştrebilir?" diye soruyor. Ot'u yarataddan başka kim köleleştirebilir ? Diye de ben soruyorum. O zaman haydi Özgürleşmeye... Başımızı secdeye koyduğumuzda "başka ilahım yok" dediğimizde özgürleştiğimiz kadar. Aklımız kadar. Adınız: Başlık: Yorumunuz: Adınız: Alıcı E-posta: Mesajınız: İçe yolculuk Bitmek bilmeyen yol, bildiğimiz ama idrak edemediğimiz bir hakikat daha düşer kalbimize;" Allahın arzı ne kadar büyük, ben ve sorunlarım ne kadar küçüğüz." 2012-07-20, 14:32:38 Filiz Balcı