Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Hayalet Kardeşim

Filiz BALCI

01-07-2012

Uykuya geçtiğim her anda karanlık bir koridorda yüzünün yarısını gördüğüm bir çocuk bana “abla!” diyordu.
Doğmamış Kardeşinin yasını tutan Melike için…

Eve getirdiklerinde hala narkozun etkisindeydi annesi. Odasına kadar gidemedi. Holün girişindeki çekyata aceleyle çarşaf serildi. Genç kız merakla annesinin kollarına dokundu. Annesinin arkadaşları merhametle baktılar dolan gözlerine. Annesine üzüldüğünü zannetmiş olmalıydılar.
 “Nasıl yaparsın anne, nasıl? O benim kardeşimdi.”

Utanıyordu gözyaşlarından, diğer odaya kaçtı. “Demek benim şansım ilk çocuk olmakmış. Ben de dördüncü olsaydım annem beni de acımadan …” düşünemedi artık. Tutmadı kendini, ağladı hıçkırarak.
“Erkek miydi acaba? Kız olsa bana benzer miydi?Saçları mesela, uzun bellerine kadar olur muydu? Tokalarım,küçülen elbiselerim… Ben ona bakardım anne. Kimseye muhtaç olmazdı
Akşam olup da bir araya toplandığımızda  sen de hissedeceksin onun yokluğunu anne.-sanki biri eksik-diyeceksin.Mutluluklarımız hep yarım kalacak. Tamamlanmamış kalacağız.”
“Sana bakıyorum ,çoktan eski neşeni yakaladın. Şen kahkahalar atıyorsun . Anne unutursa bir insanı, kim hatırlar?Dün gece hiç uyumadım. Uykuya geçtiğim her anda karanlık bir koridorda yüzünün yarısını gördüğüm bir çocuk bana “abla!” diyordu. Arkasından söyleyemediği bir çok şey olduğunu hissettiren bir seslenişti bu ;Abla!
Bu uykusuz gecenin sabahında okul yolunda biri seslendi bana “Abla!” Döndüm kimseyi göremedim. Kalbim parçalanacak gibi atıyordu. Bütün gün her karanlık köşeden çağırdı beni bu ses, duymuyor musun anne?

Hayatım boyunca onu özleyeceğim,anne. Çocuklarımdan birine onun hiç çağırılmamış adını vereceğim. Ona verilmeyen imkanları çocuklarıma bölerken hep suçluluk duyacağım.
Neden yaptın bunu anne? Diğer çocuklarının daha çok yemesi, daha iyi yaşaması için mi?
Şunu bil ki, onun payını asla yemeyeceğim, anne. 
Bir bardak daha koy sofraya, bir tabak daha…  
Benim güzel kardeşimin rızkını kuşlar bile utanır yemeye.”
O hafta derslere boşuna girdi gençkız.Ne dinleyebiliyor ne de anlayabiliyordu.
Onunla en çok ilgilenen hocası annesine haber gönderdi; bir değişiklik var halinde, ilgilenin dedi. Annesi zayıfladığını, renginin solduğunu fark etmişti zaten.Kaç gündür yemek de yemiyordu. Bir doktora götüreyim kızımı dedi. Hasta galiba. 
Yastaydı, kimse bilmiyordu.


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

 • Neslihan yürükçü
  10-08-2012

  En iyi polis insanın vicdanıdır.Bırakın insanları kendileri versinler bu kararı.Cennetin kapıları ardına kadar açıksa cehennemin de öyle.Devlet eliyle yapılan bu düzenlemeler çok komik. Daha nelerimize karışacaklar acaba?Ayrıca sadece kadına yüklenmek alışkanlık oldu.Sorumsuzca çocuk sahibi olan çekip giden ,ailesi ile ilgilenmeyen erkekleri konuşan bile yok

 • Zehra
  15-07-2012

  Anneler bu kararı verirken kaç kişinin yerine düşünüyorlar (mı?) O birinin kardeşi, birinin oğlu, kızı, birinin kuzeni, birinin yeğeni...Böyle düşününce ne cüret bu diyesi geliyor insanın. Ya da ne cinayet??

 • hayrunnisa
  13-07-2012

  Benimde kardeşlerim var, Bazıları hayalet bazıları gerçek. Banada sesleniyorlar banada, Bazen derinden bazen yanımda. Kardeşlerimin den bir kaçı yanımda, Ya diğerleri... Ancak rüyalarımda.

 • bedrettin erol
  10-07-2012

  Haklısınız, yaşam hakkı daha oluşmayan parmaklarının arasından alınan canlıların insan evladı olduğu düşünülürse dramatik bir olay olduğu ,insanlık meselesi olduğu, insanın kaygısı olması gerektiği anlaşılıyor. Da, ya yasaklanan "küretaj" neticesinde ,yasal olmayan ,sağlıksız koşıllarda yapılacak olan opreasyonların sebep olacağı vahşet ne olacak? Umarım bu da çözülür yeni yasa ile. Evlat sahibi olmak isteyenlerin bir sıkıntısı yok. Zinanın suş olmadığı bir ülkede,küretajın yasak olması "bu ne perhiz , ne acur turşusu" dedirtecek kıvamda. Bir şeyler eksik aksak gibi. Alelaceleyle yapılmış,bir akşam yemeği sonrası gerilen sinirleri gevşetmek için yapılmış gibi. Değil mi?