Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

İstanbul'da Erguvan Vakti

Cemal BALIBEY

10-04-2016

İstanbul'da Erguvan Vakti
İstanbul’a bahar, pembe-mor elbiselerini giyinerek sessizce gülümseyen bir haberciyle geldi yine. Baharın müjdecisi erguvan ağaçları çiçek açtı. Boğaz bir kez daha giyindi pembe-mor gelinliğini. Ansızın patlayıvermiş pembe çiçekleriyle erguvanlar, boğaz sırtlarında yeşilin tonları arasında benekler halinde serpilerek ahenkle bizleri selamlıyor.
 
Farsça “kızıl” anlamına gelen erguvan bir renk ismidir. Latincesi Cercis siliquastrum olan bu ağacın özelliği, çiçeklerinin dalları ve gövdesinin üzerinde açmasıdır. Yuvarlak, kalp şeklindeki yapraklarından önce çiçeklerini çıkararak olağanüstü bir görünüm oluştururlar. Çiçeklerin rengi ilk açtığında mora çalan eflatundan daha sonra turkuaza döner.
 
Kısa bir süre renk şöleni yapan bu aceleci çiçek, ansızın aramızdan çekip gidecek. Boğazın her iki yakasını pembe bir örtü gibi saran bu ağaçları seyretmek için az günümüz var. Erguvanlar çiçeklerini hoyrat rüzgâra bırakmadan boğazdaki o renk cümbüşünü kaçırmayalım.
 
Nisan sonunda İstanbul’da yapılacak en güzel şey; Boğaziçi vapurunun her iki yakayı görecek bir yerine oturup erguvanlarla şenlenmiş Boğaz’ı temaşa etmektir. Erguvanları seyretmek için yapacağınız kısa bir boğaz turu baharın coşkusunu yakalamanız için iyi bir fırsat.
Şimdi erguvanları seyre dalmak vaktidir.
 
Orfamder Onursal Başkanı Cemal BALIBEY


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!