Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

İlim ve Hayat Derslerinin Kapanış Programında Mehmet GÜNEY Konuştu.

09-05-2015

Genç Hareket tarafından organize edilen İlim ve Hayat Derslerinin bu dönemki son programında İMH YİK Başkanı Mehmet GÜNEY ağabey konuştu.
Mehmet GÜNEY, gençlere yaptığı konuşmasında medeniyet tasavvurunu anlattı. Medeniyetin ne olduğu sorusu ile konuşmasına başlayan Mehmet GÜNEY, medeniyetin ahlak ve erdemdeki gelişmişlik düzeyi olduğunu ifade etti. Medeniyeti kurma vazifesine sahip insanların bilge ve erdemli kişiler olduğuna dikkat çeken GÜNEY, cahili bir yaşayışa sahip olan kimselerin medeniyet kurma gibi bir dertlerinin olmadığını söyledi.İslam ahlakını hayatımızın her alanına hakim kılmalıyız.
Mehmet GÜNEY, medeniyetlerin hiçbir zaman yok olmadıklarını ifade ederek güncel şartlara göre etki alanlarının azalıp arttırdıklarını ifade etti. Günümüzde batı medeniyetinin yeryüzünde daha etkin bir şekilde öne çıktığını belirten Mehmet GÜNEY, “İslam medeniyetinin yeryüzünde yeniden neşvü nema bulmasını istiyorsak Müslümanlar olarak İslam ahlakına uygun bir yaşayışı hayatımızın her alanına hâkim kılmalıyız” dedi.Manevi değerler maddi değerlere gerçek anlamını kazandırıyor.
İslam medeniyetinin iman ve ahlak temelli bir yaşayışın hayatın her alanına dokunması ile bir tasavvur ortaya koyacağını anlatan Mehmet GÜNEY konuşmasını şöyle sürdürdü; “Manevi değerler maddi değerlere gerçek anlamını kazandırıyor. Hayatı bir bütün olarak İslam ahlakı ile yaşarsak ortaya çıkan ürünler İslam medeniyetinin köşe taşlarını oluşturacak. Müslüman bir sanatçının yaptığı eserler, Müslüman bir ekonomistin ortaya koyduğu ilkeler, Müslüman bir yöneticinin adalet anlayışı toplamda İslam medeniyet havuzunu besleyecektir.”Takva ekseninde bir yaşayış ortaya koymalıyız.
Düşünce, siyaset, ekonomi ve sanat alanlarında Müslümanların günümüzün ihtiyaçlarına hitap eden çözümler üretmesi gerektiğini belirten Mehmet GÜNEY, “Nasıl ki peygamber efendimiz (s.a.v) kendi döneminde Kur’an-ı Kerim’e göre bir hayat tarzı oluşturduysa günümüz Müslümanları da takva eksenli bir yaşayışı ortaya koymalıdırlar” dedi.  Kur’an-ı Kerim’in hiç değişmeden günümüze kadar geldiğini, peygamberimizin tüm hayatının ortada olduğunu, onun sahabelerinin hayatını bildiğimizi ifade eden Mehmet GÜNEY, "bize örneklik eden kaynaklar ortadayken sahih bir yaşantıyı hayatımıza nakşetmemiz gerekir" dedi.20. yüzyılda Müslümanlar çok acı çekti. 
20. yüzyılın başında İslam topraklarının emperyalistlerce işgal edildiğini belirten Mehmet GÜNEY, Müslümanların büyük bir vurgun yediğini ve birçok İslam toprağının sömürgeleştirildiğini ifade etti. Mehmet GÜNEY, 80’li yıllarda Afganistan’da yaşadığı bir anekdotu şöyle anlattı: “80 darbesinden sonraki şartlar bizi uzun süre ülkemizden uzak yaşamak zorunda bıraktı. O yıllarda Pakistan’da Cemaat-i İslami Hareketi’nin lideri Gazi Hüseyin Ahmet bizi sarp yüksek bir dağın zirvesine götürdü. O kadar yüksek bir yere vardık ki neredeyse elimizi uzatsak gökyüzüne değebilecek gibi hissediyorduk. Bu sarp dağın altından çok büyük bir nehir geçiyor. Nehrin geçtiği büyük tüneli İngilizler kazma ve kürekle Pakistanlılara yaptırmışlar. Ben orada sömürgecilerin ne kadar gaddar olduğunu gördüm.  Yaşadığımız bu topraklar tüm İslam dünyasının umududur.
Düşünün binlerce insan bu tünelin yapımında beden gücünü zayi etmiş. İngilizler sömürgelerindeki insanlara logaritma cetvellerini ezberleterek zihinlerini işgal etmişler. Böyle devasa tünelleri beden gücüyle açtırarak emeklerini işgal etmişler. Sömürgeciler girdikleri yerlerden ayrıldıkları zaman istikrarsız sorunlu yönetimler bırakmışlar. Sömürge topraklarındaki insanlar hala bellerini doğrultabilmiş değiller. Bu insanlara özgürlüğün yolunu ancak bizler gösterebiliriz. Anadolu’nun merhametli ve vakur yüreği tüm İslam dünyasının umududur. Hepimiz bunun farkında olmalıyız. İstanbul payitahttır ve yıllarca İslam hamuru ile yoğrulmuştur. Hemen yanı başımızda ilerlemiş yaşına rağmen İstanbul’un fethinde bulunmak için surlara kadar gelen ve burada vefat eden Hz. Eyüp El Ensari bulunmaktadır. İstanbul’un dört bir yanında İslam Medeniyetinin yaşayan eserleri dimdik ayaktadır.İfrat ve tefritten uzak durma en önemli şiarımızdır.
Yanlış bir kalıp kullanılarak üretilen ürünlerin sürekli hatalı çıkacağına dikkat çeken Mehmet GÜNEY, düşünce dünyamızı doğru kalıplarla şekillendirmemiz gerektiğinin önemine dikkat çekti. Okuduğumuz kitaplara, dinlediğimiz sohbetlere, gittiğimiz mekânlara, kurduğumuz dostluklara çok dikkat ederek doğru bir zihin dünyasına sahip olmak için çok seçici olmamız gerektiğini ifade etti. Mehmet GÜNEY, ifrat ile tefritten uzak durmanın günümüz Müslümanının en önemli şiarı olması gerektiğinin altını çizdi ve şöyle dedi; “Dinler arası diyalog, hoşgörü söylemleriyle yola çıkanların ve Allah yolunda cihadı kafeste insan yakmak zannedenlerin din anlayışları bizlere ibret olmalıdır. Allah ifrat ve tefritten uzak eylesin. Allah bizleri orta ümmet kılsın.”Sahip olduğumuz iman nimetinin kıymetini bilmeliyiz.
Moğol hükümdarı Ekber Şah ile İmamı Rabbani arasında yaşananları anlatan Mehmet GÜNEY, Allah’ın dilediğinde zalimin eliyle kendi dinini yücelttiğini belirtti. Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin kurulmasında büyük emeği olan Celalettin ÖKTEN hocadan bahseden Mehmet GÜNEY, Celal Hocaya mason teklifi yapıldıktan sonra onun verdiği cevabı salondakilerle paylaştı. Celal Hocanın “Ben bu yaştan sonra cehenneme seccade seremem” diyerek bu teklifi geri çevirdiğini anlatan Mehmet GÜNEY, sahip olduğumuz iman nimetinin kıymetini bilerek hayatımızın sonuna kadar bu nimeti korumamız gerektiğini ifade etti.İnsanın vatanı olmayınca itibarı da olmuyor. 
Konuşmasında Afganistan’da geçirdiği yıllardan bahseden Mehmet GÜNEY, Afgan cihadındaki komutanlardan Gazi İslamettin’le yaşadığı bir anıyı anlattı. Mücahitlerin Afganistan ile Pakistan arasında, kontrolü oradaki kabilelerin sağladığı bir bölgeden zaman zaman geçiş yaptığını söyledi. Böyle bir geçiş sırasında kafileyi durduran kabile yetkililerin arabada bulunan bir kıyafetten dolayı geçişe izin vermediklerini yetkililerle konuşan Gazi İslamettin’in dakikalarca ikna etmek için gayret ettikten sonra “İnsanın vatanı olmayınca itibarı da olmuyor” dediğini ifade etti.Anne ve babaya hürmetkar gençler olmalıyız.
80 öncesi üniversiteli Müslüman gençliğin yetişmesine büyük katkılar sağlayan Mehmet Zahid KOTKU’nun “Bin keramettense bir istikamet daha evladır” sözünü salondakilerle paylaşan Mehmet GÜNEY, istikamet üzere olmanın her şeyde önce geldiğini söyledi. Mehmet Zahid KOTKU hazretlerinin anne baba duası alma konusunda çok hassas olduğunu anlatan Mehmet GÜNEY, kendisinin geçmekte zorlandığı bir sınav için Zahid Efendinin, “Git annenin elini öp” dediğini söyledi. Bu söz üzerine İstanbul’dan Ordu’nun Aybastı’da bulunan köyüne kadar giderek annesinin elini öptüğünü ve son hakkı olan sınavdan kolaylıkla geçtiğini anlattı. Salondaki gençlere anne ve babalarına hürmetkâr olmaları gerektiğini söyledi. Mehmet GÜNEY, konuşmasının sonlarında Emin SARAÇ hocanın anlattığı bir anekdotu gençlerle paylaştı. Cumhuriyet kurulduktan sonra Mısır’a sürgüne gönderilen son Şeyhülislam Mustafa SABRİ Efendi’ye Mısır’da Türkiye sefirinin gelerek kendisinin affedildiğini söyledikten sonra Mustafa SABRİ Efendinin, “Siz benim ülkemde şeriatı kaldıracaksınız sonra da beni affedeceksiniz. Bakalım ben sizi affettim mi” diye karşılık verdiğini anlattı. Programın sonunda gençlerin sorduğu sorulara cevap veren Mehmet GÜNEY,  g
ençlere içinde bulundukları yaşların kıymetini bilmeleri gerektiğini söyleyerek gerek zihni gerekse kalbi gelişimlerini tamamlamak için çok gayret göstermeleri için öğütte bulundu. 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • GENÇ HAREKET MERSİN SELAHATTİN SARIDOĞAN
    13-05-2015

    selamu aleyküm imh mersinden selahattin sarıdoğan degerli büyüklerim mehmet abinin özellikle bu son konuşması ve daha önce ki ilim ve hayat derslerin hepsinin vidoların alırsak çok memnum oluruz