Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Bahariye Hukuk Buluşmalarında Av. Yasin ŞAMLI Konuştu.

01-05-2015

Bahariye Hukuk Buluşmaları’nda bu ay
Beşincisi organize edilen Bahariye Hukuk Buluşmaları’nda bu ay "Adalet Kavramının Kur’ânî Temelleri" başlığı konuşuldu.
 
Programa Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkanı Av. Yasin ŞAMLI konuşmacı olarak katıldı. Yasin ŞAMLI, konuşmasına 20. yüzyılda yaşanmış olan adaletsizlikleri ve katliamları istatistiki verilerle ortaya koyarak başladı. Dünya üzerindeki batıl düzenin ancak Kur'an-ı Kerim'in adalet anlayışı ile düzelebileceğini söyledi.
Yasin ŞAMLI, bir norm olarak adalet ve hükmetme başlıklarını teorik olarak izah ederek Kur'an-ı Kerim'deki hak, hüküm ve adalet konularındaki ayetlerden örnekler verdi. 
Bu bağlamda Zaferoğulları’ndan Tu’me’nin yaşadığı bir olay hakkında inen Nisa Suresi’nin 105. ayetini “(Ey Muhammed!) Biz sana Kitabı hak olarak indirdik ki, insanlar arasında Allah’ın sana gösterdiği ile hüküm veresin.” Sakın hainlerin savunucusu olma!” ve devamındaki 106,107,108…ilgili ayeti kerimeleri  bu ayeti kerimelerin sebeb-i nüzulu olan hadiseyi dinleyicilere anlattı.


 
Akabinde adalet-ihsan ilişkisine bir örnek olarak Nisa Suresi’nin 135. ayeti olan ''Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın.) Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır." Ayeti kerimesini salondaki izleyenlere açıkladı.


 
Bir başka örnek olarak Enbiya suresi 78,79. ayeti kerimelerinde geçen Davud (a.s) ve Süleyman (a.s)‘ın hüküm verdiği, tarlası koyunlar tarafından telef edilen bir tarla sahibine bunun karşılığını vermek hususundaki hadiseyi aktardı. Diğer konulara dair ise Bakara suresinin 178. ayetindeki “Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın (öldürülür). Ancak her kimin cezası, kardeşi (öldürülenin velisi) tarafından bir miktar bağışlanırsa artık (taraflar) hakkaniyete uymalı ve (öldüren) ona (gereken diyeti) güzellikle ödemelidir. Bu söylenenler, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Her kim bundan sonra haddi aşarsa muhakkak onun için elem verici bir azap vardır.” örneklerini dinleyicilere aktardı.
 
 Av. Yasin ŞAMLI programın sonunda dinleyiciler tarafından sorulan soruları cevaplandırdı. Program hasbihal ve muhabbetlerle sona erdi.
 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!