Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Srebrenitsa'yı Unutmadık.

19-07-2018

Srebrenitsa'yı Unutmadık! Asla unutmayacağız.
Yönetim kurulu başkanımız Kemal ÖZDEN, YİK Üyemiz Hüseyin KORKUT ve YK üyemiz Hüseyin AKÇA her yıl 8 -11 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Srebrenitsa katliamını anma proğramına ve Maşmira yürüyüşüne katıldılar.

Avrupa'nın, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşadığı en büyük trajedi olan Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümünde yine gözyaşı ve hüzün hakim.


 
Srebrenitsalı anneleri yalnız bırakmamak için Bosna-Hersek başta olmak üzere Türkiye'den ve dünyanın değişik yerlerinden gelen on binlerce insan, törenlerin yapılacağı Potoçari'deki şehitlikte toplandı.


 
Tuzla kentinin Nezuk kasabasında 3 gün önce başlatılan "ölüm yürüyüşü"ne katılan binlerce kişi yürüyüşlerini Potoçari mezarlığında bu sabah itibarıyla tamamladı. Yürüyüşe katılanların bir kısmı geceyi, geldikleri Potoçari çevresinde kurdukları çadırlarda geçirdi.


 
"Beyaz zambaklar" gibi dizilen uçsuz bucaksız mezar taşlarının bulunduğu Potoçari'de toplanan on binlerce insan, dua edip kurbanların ardından gözyaşı döküyor. Bu gözyaşları, 23 yıl önce katledilen, daha sonra bedenleri parçalara bölünüp atıldıkları çeşitli toplu mezarlarda bulunan, uzun çalışmalar sonucu kimlikleri belirlenen kurbanlar için akıtılıyor.


 
SREBRENİTZA'DA NE OLMUŞTU?
Bosna'daki savaş sırasında BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar'dan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, çeşitli toplu mezarlara gömüldü.Srebrenitza'da yaşanan acıların bir benzeri şu an Suriye'de yaşanıyor. Rabbimizden yeryüzündeki tüm zalimleri perişan etmesini, zulme karşı direnen kardeşlerimize en kısa zamanda zaferler nasip etmesini diliyoruz. 

 
 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!