Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Dün Hocalı, Bugün Doğu Guta. Acının Rengi Değişmiyor.

16-03-2018

İslam toprakları yüz yıldır acılarla yoğruluyor.
Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılması ve halifeliğin kaldırılmasının ardından sahipsiz kalan İslam Toprakları emperyalistler tarafından paylaşıldı. Yüzyıllarca insanların huzur içinde yaşadığı topraklara emperyalistler kan ve gözyaşı getirirken bu topraklarda bulunan zenginlikleri kendi ülkelerine götürdüler. Bu gün batının müreffeh ve modern hayat sürmesinin ardında sömürdükleri toprakların zenginlikleri bulunuyor.
 
Bundan tam 26 yıl önce Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesi Hocalı kasabasında tarihe kara bir leke olarak düşen olay yaşandı. Ermeni güçlerinin askeri hedef olarak gördüğü Hocalı'da 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dâhil olmak üzere toplam 613 Azeri vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı. Sekiz aile tamamen yok oldu, yüzlerce kişi sakat kaldı ve 1275 kişi esir alındı.  
 
Sözde Ermeni soykırımı iddiasını geçerli hale getirmeye çalışan Ermenistan, Hocalı'da dünyanın gözü önünde soykırım suçu işlerken dünya devletleri yine üç maymunu oynadılar. Tarihe kara bir leke olarak düşen Hocalı katliamını lanetliyor, adaletin er geç bir gün tecelli edeceğine inanıyoruz.
 
İslam toprakları yüzyıldır acılarla yoğruluyor. 
1960'lara kadar bizzat sömürge valileri tarafından yönetilen topraklarımız daha sonra emperyalistlerin güdümündeki baas rejimlerine terk edildi. Kendi halkına kendi yöneticileri tarafından zulümler uygulandı. 21. yüzyıla geldiğimizde baas rejimlerini tasfiye eden emperyalistler işgal hareketlerine giriştiler. Bu gün Irak ve Suriye'de yaşananlar emperyalistlerin güç ve nüfuz savaşlarından başka bir şey değildir. 
 
Türkiye, sınır hattında emperyalistlerin desteklediği bir terör devletine engel olmak için önce Fırat kalkanı ardından Zeytin dalı operasyonunu başladı. Türkiye, Afrin'de sivillerin zarar görmemesi için askeri harekâtı titizlikle uygulayıp ince eleyip sık dokurken ABD, Rusya, İran ve Esed rejimi acımasızca sivillerin üzerine varil bombası atıyor.
 
Beşar Esad rejimi abluka altında tuttuğu Doğu Guta'ya düzenlediği hava saldırılarında yüzlerce sivil yaşamını yitirdi. Bölgeden gelen bilgilere göre, rejimin şiddetli saldırılarında son 6 günde ölenlerin sayısının ise 389'a yükseldiği belirtiliyor. Rejim, son 6 günde 22 sağlık merkezini, 1 camiyi ve 1 yetimhaneyi hedef aldı.
 
Muhaliflerin kontrolünde bulunan Doğu Guta'da yaklaşık 400 bin kişi yaşıyor. Doğu Guta, Astana anlaşmalarında "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan edilmesine rağmen Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl Nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.
 
Müslümanların acılardan kurtulup izzete kavuşabilmesi için yeryüzünde askeri, ekonomik ve siyasi olarak güçlenmesi gerekiyor. Bunun için zalimlerden daha çok gayret etmemiz gerekiyor. Onlardan daha çok çalışıp, onlardan daha çok bilgi üretip, onlardan daha çok güçlü olmamız gerekiyor.

Günümüzde dünya mazlumları yeniden Müslümanların adalet eline muhtaçtır. Üstümüze düşen bu büyük sorumluluğun farkına vararak gerek iş yerimizde gerekse gönüllü faaliyetlerimizde insanüstü bir güçle gayret etmeliyiz.
 
Gayret bizden tevfik haktandır!
 
Kemal ÖZDEN
İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı
 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!