Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Eğitime Adanmış Hayatlar...

02-12-2016

Eğitime Adanmış Hayatlar programında Prof. Dr. Nevzat KOR konuştu.
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenen Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Bir-Sen İstanbul Şubelerinin destek verdeği Eğitime Adanmış Hayatlar Programının bu dönemki ilk programında Prof. Dr. Nevzat KOR konuştu. 
 
01 Aralık Perşembe akşamı İMH Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde yapılan programa İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Eğitim Bir-Sen şube başkanları, okul yöneticileri ve pek çok öğretmen katıldı. 


 
Sunuculuğunu Hüseyin AYDIN'ın yaptığı program Süleyman PALA tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 


 
Daha sonra selamlama konuşması yapmak üzere Enderun Özgün Eğitimciler Derneği Başkanı Hasan UYAR kürsüye geldi. Hasan UYAR, sözlerine programa katılan tüm misafirlere teşekkür ederek başladı. Eğitim meselesinin tüm toplumlar için en önemli mesele olduğunu belirten Hasan UYAR, bir toplumun geleceğini iyi eğitilmiş nesillerin belirleyeceğini ifade etti. 


 
Öğretmen, kendini mesleğine vakfeden kişidir.
Eğitim meselesinin birçok boyutunun olduğunu vurgulayan Hasan UYAR, belki de en önemli boyutunun öğretmen boyutu olduğunu belirtti. Teknik ve fiziksel imkânların çok iyi olmasına rağmen adanmış öğretmenden yoksun bir eğitim sisteminin kaliteli ürünler üretemeyeceğini söyledi. Bunun için ülkemizde her eğitimcinin kendisini mesleğine vakfetmesi gerektiğini dile getirdi. Nice inanmış muallimlerin tüm imkânsızlıklara rağmen özveriyle görev yaparak kaliteli ürünler verdiğini ve birçok insanın hayatında iz bıraktığını söyledi. 


 
Hocalığın emekliliği yoktur.
Eğitime Adanmış Hayatlar programının Adanmış Öğretmen olma bilincini yerleştirmek için düzenlendiğini söyleyen Hasan UYAR, “Ömrünü eğitime vermiş duayen isimleri davet ederek onların tecrübelerinden, birikimlerinden istifade etmek istiyoruz. Bizim arzumuz odur ki bu programda gönül adamlarını, dava adamlarını, hepimize rol model olmuş hocalarımızı öğretmenlerimizle buluşturalım. Onların tecrübelerinden ufuklarından hep beraber istifade edelim. Hem fikir anlamında istifade edelim, hem mana anlamında istifade edelim. Biz görüyoruz ki hocalığın emekliliği yoktur. Talebeler yetiştirmiş, hocalar yetiştirmiş, teknokratların hocası olarak tarif edilen Prof. Dr. Nevzat KOR hocamızı misafir etmekten camiamız adına onur duyuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. 


 
Daha sonra Eğitim Bir-Sen İstanbul Şubeleri adına selamlama konuşmasını yapmak üzere üç nolu şube başkanı Erol ERMİŞ kürsüye geldi. Bir mesleğin hakkını vermek için için o mesleğin yıldızlarını dinlemeye ihtiyacımız var diyen Erol ERMİŞ eğitim camiasını böyle güzide insanlarla buluşturan Enderun Özgün Eğitimciler Derneğine teşekkür etti. 


 
Eyüp İlçe Mille Eğitim Müdürlüğü adına selamlama konuşması yapmak için Şube Müdürü Celalettin KAPUSUZ kürsüye davet edildi. Celalettin KAPUSUZ, Eğitime Adanmış Hayatlar programına başladığı andan beri Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak destek vermenin gururunu duyduklarını belirtti. Celalettin KAPUSUZ, böyle güzel organizasyonların bereketli olmasını temenni ederek konuşmasını sonlandırdı. 


 
Prof. Dr. Nevzat KOR hocanın hayatını anlatan sinevizyon gösterimi izletildi. Daha sonra programın oturum başkanlığını yapmak için İMH Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Selahattin AKGÜRE davet edildi. Selahattin AKGÜRE programın içeriğiyle ilgili kısa bir sunum yaptıktan sonra tecrübelerini dinlemek için sözü Prof. Dr. Nevzat KOR’a bıraktı.
 
1933 yılında dünyaya geldiğini aktararak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Nevzat KOR, salonda bulunanları çocukluk ve öğrencilik yıllarındaki Türkiye’nin durumunu özetleyen kısa bir tarih yolculuğuna çıkardı. İlk ve orta öğrencilik yıllarında yaşadığı zorlukları anlatan Nevzat KOR, o yıllarda Türkiye’nin şartlarının zorluğundan söz etti. Siyasi konjonktürün Milli Şef olarak kabul edilen İsmet İNÖNÜ’nün etkisinde olduğunu anlattı. 


 
Mehmet Zahit KOTKU, mühendislik öğrencilerine özel ilgi gösterirdi.
O yıllarda Türkiye’de üç üniversitenin bulunduğunu aktaran Nevzat KOR, kendisinin İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesine kayıt yaptırdığını belirtti. Üniversite yıllarında birçok Müslüman öğrencinin manevi olarak beslendiği İskender Paşa Camii’nde kendisinin de Merhum Muhammet Zahit KOTKU (rha) efendinin manevi terbiyesinden geçtiğini belirtti. Mehmet Zahit Efendi’nin mühendislik öğrencilerine özel bir ihtamam gösterdiğini belirterek onun, "gelecekte bu öğrenciler Türkiye’nin gelişmesine çok katkı sağlayacaklar" dediğini söyledi.

 

 
Yüksek Lisans Eğitimimi Almanya'da Tamamladım.
Yüksek lisans eğitimi almak için Almanya’ya gittiğini belirten Nevzat KOR, orada tecrübe ettiği deneyimleri Türkiye’ye geri dönünce uygulamaya koyduğunu anlattı. Almanya’da derslerine çok önem verdiğini söyleyen Nevzat KOR, “Kürsüde bulunan bir Alman hoca kendi öğrencilerine beni örnek göstererek kızıyordu. 'Türkiye’den buralara gelen biri bu kadar çok çalışırken siz neden tembellik yapıyorsunuz' diyerek onlara kızıyordu” dedi. 


 
Haliç kirliliğini alan doktora çalışması...
Alman akademisyenlerin bir konu üzerinde çalışırken bizzat Alman toplumunun pratik sorunları üzerine yöneldiğini söyleyen Nevzat KOR, oysa Türkiye’de yapılan akademik çalışmaların genelde pratik bir karşılığının olmadığını belirtti. Bunun için o yıllarda kirlik dolayısıyla etrafına kötü kokular saçan Haliç’in temizlenmesiyle ilgili doktora çalışmasına başladığını söyledi. Kendisinin yıllar önce Halicin temizlenmesiyle ilgili yaptığı araştırmaların Halicin bu günkü halini almasına önemli katkılar sağladığın belirtti. 


 
Ben kendi ülkeme hizmet etmek istiyorum.
1960’lı ve 1970’li yıllarda Türkiye’de akademisyenler arasında masonluğun moda olduğunu belirten Nevzat KOR, kendi manevi değerlerini bilmeyen ve yaşamayan kişilerin çok kolay bir şekilde başka değerlerin şemsiyesi altına girdiğini ifade etti. Kendisine de masonluk teklifinin geldiğini; ancak o yıllarda İskender Paşa Camii etrafında oluşan manevi iklimin etkisiyle böyle bir şeye tenezzül etmediğini belirtti. Daha sonra Amerika’ya gittiğini orada misafir öğretim görevlisi olarak çalıştığını belirten Nevzat KOR, Amerikalıların kendisine üniversitelerinde hoca olarak kalması teklifine “Ben kendi ülkeme hizmet etmek istiyorum” diye cevap verdiğini söyledi. 


 
Yabancılar özellikle yanlış projeler yapıyordu.
80’li yıllarda Türkiye’nin sorunlarına çözüm olması için yurt dışından gelen uzmanların bilerek Türkiye’nin parasını çar çur ettiklerini anlatan Nevzat KOR, “Türkiye’de proje yapan yabancılar özellikle hatalı projeler yaparak ülkemizin enerjisini boşa harcıyorlardı. Ben bu hatalı projelerin bir çoğunu düzelttim” dedi.


 
Ülkemize hizmet edecek kaliteli mühendisler yetiştirmeye gayret ettim.
Nevzat KOR konuşmasına şu meyanda cümlelerle devam etti: “Otuz yılı aşkın bir süre üniversitede hocalık yaptım. Bunun 6 yılı yabancı ülkelerde geçti. Yurt dışında gördüklerimi Türkiye’de uygulamaya çalıştım. Atık suların denize nasıl atılacağına dair çalışmalar yaptım. Yabancılara muhtaç olmamak için Türkiye’nin üniversitelerinde kaliteli teknik eleman yetiştirmeye gayret ettim. Bu anlamda İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olduğun zamanlarda ülkemize hizmet edecek kaliteli mühendisler yetiştirme gayretinde oldum.Kendi insanımıza hizmet edecek nesiller yetiştirmeliyiz.
Hocalık sadece derste öğrencilere bir takım bilgileri aktarmak değildir. Hayatta da karşılığı olacak bir örnekliği ortaya koymaktır. Türkiye’den yurt dışına giden öğrencileri çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Yoksa uygun olmayan yollara girebilirler. Kendi değerlerimize yabancılaşabilirler. Bizim kültürümüzü bilen, bizim insanımıza hizmet etme gayesi taşıyan nesiller yetiştirmeliyiz."


Programın sonunda Enderun Özgün Eğitimciler Derneği Başkanı Hasan UYAR, Prof. Nevzat KOR hocaya hediye takdim etti. 

 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!