Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

İMH İzmir'de Yusuf ÖCALAN Konuştu.

27-11-2016

İMH İzmir Kış Sohbetleri programına Yusuf ÖCALAN konuk oldu.
Haber-Fotoğraf: Ahmet GÜLC4N
İMH İzmir tarafından düzenlenen Kış Sohbetlerinin Kasım ayı programında İlahiyatçı, Şair ve Televizyon Programcısı Yusuf ÖCALAN konuk oldu. 
 
İnsan ve Medeniyet Hareketi İzmir, Medeniyetin en önemli unsurlarına ışık tutmaya devam ediyor. İyiliği emreden kötülüğü nehyeden dinimizin insanlara anlatılmasında kullanılacak konuşma dili ve davranış dili ne olmalıdır? Efendimizin tebliğ dili nasıldı? sorularına cevap arayan Yusuf ÖCALAN, Allah’ın bize verdiği en etkili organlarımızdan dilin kullanım teknikleri üzerine hikaye tadında, zevkli eğlendirici ve düşündürücü bir söyleşi gerçekleştirdi. 


 
Programın Moderatörlüğünü Eğitimci Yusuf Ziya ERTUĞRUL yaptı. Yusuf Ziya ERTUĞRUL misafirlere selamlama konuşması yaptıktan sonra Yusuf ÖCALAN hakkında bilgiler verdi.   
 
Daha sonra söz alan Yusuf ÖCALAN, konuşmasına güzel bir şiir okuyarak başladı. Dilin kullanımı kadar duygunun da aktarılmasının ne kadar önemli olduğunu anlatırcasına etkili sunumu ile salonu kendisine bağlayan şair Yusuf ÖCALAN, kendi hayatından anlattığı kesitlerle konuyu zenginleştirdi.

 
Yusuf ÖCALAN, konuşmasına şu meyanda sözlerle devam etti: “Çok konuşuyoruz, her şeyi konuşuyoruz, insan olarak böyle yaratıldığımız için; Allah çok güzel konuşan tebliğciler gönderdi. Onlar da hem en anlaşılır hem de en etkili kelimeleri seçerek karşı tarafa duygu, düşünce ve hissettiklerini aktarırdı.

İstanbul özel bir şehir, tüm tarih, dil, kültür ve medeniyet bu şehirde toplanmış ve buradan tekrar dünyaya yayılmış. O yüzden siz, farklı coğrafyalara gitseniz de "Özelde Türkistan-Orta Asya’ya"  onlar sizi anlayabiliyor; ama coğrafi şartların da etkisiyle değişen aksanları nedeniyle siz onları anlayamayabilirsiniz. Asıl arı, duru dil İstanbul Türkçesidir. O dili kullanmanız sizi daha anlaşılır kılar.

 
Dil kültürümüzün temel taşı olmuştur. Anayurt-Türkistan'da yaşayan insanlarla bağımızı koruyan önemli bir medeniyet aracıdır. Konuştuğumuz dil bizi akraba kılıyor. Dil kullanılış şekline göre insana zarafet ve güzellik katar. Yüzü güzel; ama kaba konuşan insanların ne kadar çirkin göründüklerini düşünün. O yüzden dildeki zarafet ve güzellik önemlidir. Karşımızdakine hitabetimiz açık, anlaşılır ve güzel olsun. Gönle hitap etsin.
 
Uğraştığımız her meslek grubunun etkili ve güzel bir dile ihtiyacı var. Örneğin Öğretmenlik. Bir öğretmen öğrencilerinin diline malzeme vermemelidir. Yöresel kelimelerinizle yaptığınız hatalar, lakap takmayı seven bu grup tarafından hemen alay konusu olur. Yöresel kelimelerinizi hemşehrilerinizin yanında konuşun. Aynı şekilde, hemşehrilerinizin yanında da şehir yöreniz dışında kullanılan dili konuşmanız alay konusu olur.

 
Allah bizi yaratırken dili, dişi, çeneyi ve dudağı konuşmanın etkili olması için bir sistem içinde yaratmıştır. Bunların vazifelerini yerine getirmezseniz, çabuk tembelleşir ve anlaşılır olamazsınız. Sesimizin ve sözümüzün etkili olabilmesi için bunu çok iyi kullanmamız gerekir. Duygunun doğru bir şekilde karşıya iletilmesi gerekir. Çünkü iletişimde aslolan duygu alış verişidir. Bazen duygu yoluyla kurduğumuz iletişim insanlar arasında daha güçlü bir bağ kurar.

Sevgi duyduğumuz; ama biraz pahalı satan esnaf, bize kötü dili olan ucuz mal satan esnaftan daha yakın gelir. O yüzden duygunun karşıya geçmesi çok önemlidir. Yaratılışımızda 36 bin duygu varmış. Peki biz hangilerini biliyoruz, hangilerini kullanıyoruz ve hangilerinin farkındayız? Düşünsenize ne kadar önemli ki, telefonlarda imojinler bunun için artarak koyuluyor. Hayatımızda olmazsa olmaz dediğimiz şeyler gibi, bu duyguları da taşırız ve bunlar etkili iletişimde mutlaka kullanılmalıdır. Bu duyguları doğru kullanmazsanız uygunsuz duruma düşersiniz. ‘yanlış anlaşıldım!’ diyeceğimiz pozisyona düşeriz. 

 
Güzel sözün alıcısı çok olur. Duygu, düşünce ve heyecanı karşıya aktarmak çok önemlidir. Allah’ın dinini de doğru anlatabilmek için dili doğru kullanmalıyız. Allah sizin yüzünüze bakmaz, kalbinize dilinize bakar. Beden dili de çok etkili bir iletişim yoludur. Bu dili en etkili kullanan ülke İsraildir. İsrail istihbaratta bu dili geliştirerek kullanmaktadır.

 
Allah’ın Rasulü de bizim gibi bir insandı. Bizim gibi duyguları vardı, aynı dili taşıyordu. O insanlarla iletişiminde tabiiliği seçerdi. Herkesin anlayacağı bir dil kullanırdı. Duyguyu karşı tarafa çok iyi aktarırdı. O da şakalaşır, dokunarak temasla iletişim kurardı. Yerinde kullanılırsa temas iletişimde çok önemlidir. Bu nedenle Allah’ı anlatırken dini tebliğ ederken de Rasulullah’ı örnek almalıyız. Bize bu kadar önemli organları veren Allah’ doğru anlatmak vazifemizdir.”  

 
 
Programın sonunda, salonda bulunanlar sorularını Yusuf ÖCALANA’a ilettiler. Soru-cevap kısmının ardından Yusuf ÖCALANA’a İnsan ve Medeniyet Hareketi İzmir adına Plaketini Genç Hareket İzmir Başkanı Raşit EKİCİ takdim etti. Çekilen aile fotoğrafının ardından, güzel dileklerle programımız tamamlandı.
 
Kış Sohbetleri programının organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, köklü bir medeniyetin uzantısı olan İMH’nin medeniyet tasavvuru için gösterdiği-göstereceği  emek ve gayretlerinde üstün başarılar diliyor ve çalışmalarını bereketli kılmasını Yüce Allah’tan temenni ediyoruz.
 
 
 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!