Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Tecrübe Işığında Adanmış Öğretmen

Tarih / Date: 09-03-2019

Eğitime Adanmış Hayatlar Programında Zekeriya ÇELİK Konuştu.
Enderun Özgün Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenen Eğitime Adanmış Hayatlar programına eğitimci Zekeriya ÇELİK konuk oldu. Sunuculuğunu Yahya Murat GÜLER'in yaptığı programda ilk olarak Enderun Özgün Eğitimciler Derneği Başkanı Hasan UYAR, kürsüye gelerek salonda bulunanlara kısa bir selamlama konuşması yaptı. Daha sonra sahneye davet edilen Zekeriye ÇELİK, 34 yıllık öğretmenlik hayatında edindiği tecrübeleri salondakilerle paylaştı.

Zekeriya ÇELİK, konuşmasına Ahzap Suresi 45. ayeti okuyorak başladı. "Ey Peygamber, gerçekten biz seni bir şahid, bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik."Öğretmenlerin çok kıymetli bir iş yaptığını belirten Zekeriya ÇELİK, Ahzap Suresi 45. ayetin her öğretmen için temel referans noktası olması gerektiğini söyledi.

Zekeriya ÇELİK: "Peygamber efendimiz (s.a.v) nasıl ki içinde bulunduğu toplumda onları müjdeleyen, onları uyaran bir şahit ise biz öğretmenler de mesleğimizi icra ederken bu sorumluluk bilinciyle hareket etmeliyiz" dedi. Bir zanaatkarın mesleğini icra ederken hata yapmasının kolay tolere edilebileceğini belirten Zekeriya ÇELİK, hammadesi insan olan öğretmenlerin yaptığı hataların telafisinin çok zor olduğuna dikkat çekti.

"Bir mobilyacı hata yapsa en fazla bir tahtayı çöpe atar ancak; biz hata yaparsak bunun vebali çok büyük olur. İnsan yetiştirme gibi bir sorumluluğumuz var. Bu görevin hakkını vermek için gayret etmeliyiz" dedi.

 
"Öğrenmeyi bırakan biri öğretmenliği bırakmış demektir" diyen Zekeriya ÇELİK, öğretmenliğin bitmeyen bir öğrencilik olduğunu vurgulayarak her öğretmenin yeni fikirler, yeni eğitim metotlarıyla sürekli kendini geliştirmesi gerektiğini söyledi. 

Bir hedefi, bir davası, bir sevdası, bir derdi olmayan kişinin ne iş yaparsa yapsın bir yere varamayacağını ortaya koyan Zekeriya ÇELİK, "Müslümanların derdiyle dertlenmeyen bizden değildir" hadisi şerifini okudu.

 
Öğretmenin gelişime açık olan kişi olması gerektiğini belirten Zekeriya ÇELİK, öğrenmesini bilen bir öğretmenin bazen sınıftaki bir öğrencisinden bile yeni şeyler öğrenebileceğini ifade etti. 
 
Zekeriya ÇELİK konuşmasını şöle sürdürdü: "Okul dışında dokunamadığınız öğrenciye birşey veremezsiniz. Okul dışında faaliyet yapmak gerekir. Sadece derste kalan bir paylaşım yeterli değildir. Eğer sadece sınıf içinde kalırsanız öğrenci sizi not silahını kullanan biri olarak görür.


 
Öğrencilere ve velilere para için öğretmenlik yapmadığımızı hissettirmemiz gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki öğretmenlik salt manada para kazanmak için yapılmayacak kadar ulvi bir vazifedir. Peygamber efendimiz (s.a.v) Mekke'de insanlara dünyevi bir beklentisi olmadığını hissettirdiği için Emin sıfatını kazandı. 
 
Ders esnasında dikkat çekmek, jest ve mimikleri etkili kullanmak, başta tahta olmak üzere eğitim materyallerini eğitim sürecine katmak büyük önem arz eder. Sınıfta dersi görsel bir şölene dönüştürmeyi başardığınız takdirde etkili öğrenme gerçekleşmiş olacaktır.Sıradanlığı aşarak fark yaratan bir öğretmen olmalıyız. Herkesin kendine özgü bir yeteneği vardır. Bu yeteneği ortaya çıkarak eğitim öğretim süreçlerinde kullanmalıyız. Kimimiz iyi bir futbolcu, kimimiz iyi bir ressam olabiliriz bu yeteneklerimizi mutlaka öğrencilerle paylaşmalıyız.

Velilerle ortak hareket edebilmek için ev ziyaretleri çok önemlidir. Ramazan aylarında iftarlar vesilesiyle öğrencileri evlerinde ziyaret edebiliriz. Öğrencileri kendi evimize, kendi dünyamıza davet edebiliriz. Unutmayalım ki kim olursa olsun birine samimiyetle gönlümüzü açarsak mutlaka karşılığını alırız.Adanmış bir öğretmen yaptığı çalışmalarda verimli olmak istiyorsa herşeyden önce ailesinden destek almalıdır. Aile içinde huzuru ve mutluluğu sağlayamazsak gayretlerimiz bir yönüyle eksik kalır. Eşlerimiz ve çocuklarımız bu kutlu yolda bizim en büyük yardımcılarımızdır." 

Programın sonunda aşrı şerif okuyan Zekeriya ÇELİK, salonda bulunan bazı öğretmen arkadaşlara söz vererek onların da duygu ve düşüncelerini paylaşmasına vesile oldu. 
 


Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!